Chartúm - Súdánský prezident obvinil západní mocnosti, že se snaží tuto nejrozlehlejší africkou zemi znovu kolonizovat. Africká unie kvůli aktuálnímu vývoji svolala mimořádné zasedání a upozorňuje na riziko destabilizace regionu. Súdán zároveň nařídil několika humanitárním organizacím, aby opustily zemi.
Události přicházejí v bezprostřední reakci na středeční rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) se sídlem v nizozemském Haagu vydat zatykač na súdánského prezidenta Umara Hasana Ahmada Bašíra, a to kvůli obviněním z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v súdánském regionu Dárfúr.
V této oblasti na západě země vláda bojuje s povstaleckými skupinami. Od roku 2003 konflikt zapříčinil smrt (například kvůli podvýživě) podle různých odhadů západních médií a nevládních organizací 200 až 450 tisíc lidí. Podle súdánské vlády, která obhajuje své vojenské zásahy právě aktivitou povstaleckých skupin v Dárfúru, zemřelo během konfliktu asi 10 tisíc lidí.
Čtěte: Mezinárodní soud vydal zatykač na súdánského prezidenta |
Humanitárci musí pryč
Súdánské úřady oznámily desítce humanitárních organizací, aby opustily Dárfúr, a zabavily jim majetek. Podle Súdánu organizace porušovaly zákony a byly bezpečnostním rizikem pro zemi.
Podle stanice CNN jde například o uskupení Oxfam, které má sídlo ve Velké Británii. Jeho představitelé nyní naléhají na súdánskou vládu, aby své rozhodnutí přehodnotila.
"Pokud bude registrace Oxfamu zrušena, zasáhne to více než 600 tisíc Súdánců, kterým poskytujeme humanitární a rozvojovou pomoc, a to včetně pitné vody a základních zdravotnických služeb," uvedla v prohlášení ředitelka Oxfamu Penny Lawrenceová. Dvě třetiny lidí, kterým Oxfam v Súdánu poskytuje pomoc, údajně pocházejí z Dárfúru.
Oxfam tvrdí, že je v případu rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu neutrální a že jeho práce nemá se soudem "absolutně žádnou spojitost".
"Spiknutí neokolonialistů"
Súdánský prezident Bašír na čtvrteční demonstraci svých příznivců v metropoli Chartúmu prohlásil, že Súdán "nepoklekne" před novými kolonialisty. Bašír označil vydání zatykače za spiknutí, které má za cíl destabilizovat zemi.
Ve světě vyvolalo rozhodnutí soudu smíšené reakce.
Představitelé Africké unie se nyní scházejí na mimořádném zasedání - část afrických státníků varuje, že vydání zatykače může narušit mírový proces v Súdánu, kde od roku 2005 trvá příměří mezi jihem a severem země a kde o ukončení vzájemných násilností vyjednává vláda i s dárfúrskými povstalci.
Předseda Komise Africké unie Jean Ping podle tiskové agentury AFP prohlásil, že "je velmi znepokojen dalekosáhlými důsledky tohoto rozhodnutí, které přichází v kritickém momentě procesu prosazujícím konečný mír … v Súdánu".
Čtěte podrobný text o dalším vývoji v Súdánu: Největší africká země na rozcestí. Mír, či další válka? |
Také podle Organizace islámské konference (OIC) může mít vydání zatykače negativní vliv na úsilí, které by mělo vést k ukončení konfliktu v Dárfúru, a může dále destabilizovat celý Súdán.
Arabská liga a Africká unie hodlají dokonce vyslat své zástupce do OSN, aby usilovali o pozastavení projednávání Bašírova případu - Rada bezpečnosti OSN má totiž pravomoc pozastavit jakoukoli kauzu projednávanou v ICC na jeden rok.
Čína, která patří k hlavním obchodním partnerům Súdánu a kupuje značnou část ropy vytěžené v této zemi, rovněž vyjádřila nad rozhodnutím soudu znepokojení a vyzvala, aby bylo šetření Bašírova případu pozastaveno, protože vydání zatykače by podle ní "mohlo zasáhnout" do mírového procesu v zemi.
Spojené státy a Evropská unie a mnohé západní nevládní organizace naopak rozhodnutí mezinárodního soudu přivítaly.