Su Ťij v Oxfordu převzala čestný doktorát

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
20. 6. 2012 18:25
Barmská politička a bývalá disidentka obdržela titul v oboru občanského práva
Titul sice univerzita Su Ťij  udělila již v roce 1993, vyzvednout si ho ale mohla až teď.
Titul sice univerzita Su Ťij udělila již v roce 1993, vyzvednout si ho ale mohla až teď. | Foto: Reuters

Oxford - Vůdkyně barmské opozice Do Aun Schan Su Ťij ve středu na Oxfordské univerzitě převzala čestný doktorát v oboru občanského práva.

Titul jí sice univerzita udělila již v roce 1993, ale Su Ťij si jej kvůli mnoha letům stráveným v domácím vězení mohla převzít až letos, připomněla agentura AP.

Su Ťij, která v úterý oslavila 67. narozeniny, se do Británie vrátila po 24 letech. Na Oxfordské univerzitě studovala v letech 1964 až 1967 filozofii, politiku a ekonomiku. Později v Oxfordu s manželem řadu let žila.

"V Oxfordu jsem se naučila vážit si všeho dobrého na lidské civilizaci. To mi pomohlo zvládnout věci, které nebyly tak docela nejlepší," řekla politička ve svém projevu v narážce na to, že kvůli vojenskému režimu v Barmě musela dlouho žít v domácím vězení.

Z disidentky poslankyní:

Za "nejsmutnější věc" ve své zemi pak označila to, že se mladým lidem nemůže dostat podobné vysokoškolské zkušenosti, protože univerzitní život v zemi byl "zničen".

Foto: Reuters

Vedle návštěvy univerzity měla Su Ťij v Oxfordu podle agentury Reuters na programu také setkání se svými dvěma syny a dalšími členy rodiny, z nichž některé nikdy neviděla.

Ve čtvrtek pak vystoupí s projevem na společném zasedání obou komor britského parlamentu.

Nejznámější Barmánka je na své první zahraniční cestě po Evropě od roku 1988, kdy se z Británie vrátila do Barmy, aby se postarala o nemocnou matku.

V témže roce spoluzaložila Národní ligu pro demokracii (NLD) a stanula v čele barmské opozice proti vojenské vládě.

V zajetí pak disidentka prožila více než 15 z následujících 22 let. Propuštěna z domácího vězení byla v roce 2010 po zahájení barmské demokratizace a ze země mohla poprvé po 24 letech vycestovat až letos v květnu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy