Studie: za náhlým úmrtím kojenců mohou být bakterie

bh
30. 5. 2008 18:00
Infekce souvisí se smrtícím syndromem
Foto: Ludvík Hradilek

Londýn - Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS) patří mezi vůbec nejzákeřnější nemoci. Umírá na něj sice "jen" jeden kojenec ze dvou tisíc, nedá se ale léčit a nemá žádné specifické příznaky.

Britští vědci z University College v Londýně teď v prestižním časopise Lancet přišli s novou teorií, která objasňuje vznik smrtícího syndromu.

U poloviny z dětí s podezřením na SIDS , u nichž byla po smrti provedena pitva, zjistili lékaři vyšší koncentrace potenciálně nebezpečných bakterií, zvláště pak Staphylococcus aureus a Escherichia coli.

Za zákeřným zabijákem kojenců by tak mohla být bakteriální infekce. „Zatím ovšem nevíme, zda jde o příčinu nebo jen další z faktorů souvisejících s úmrtím," vysvětlil Nigel Klein, jeden z autorů studie.

Právě zlatý stafylokok přitom podle mnoha poznatků stojí za celou řadou jiných nebezpečných infekcí.

Escherichia coli. Právě tato bakterie může stát za smrtícím syndromem.
Escherichia coli. Právě tato bakterie může stát za smrtícím syndromem. | Foto: Reuters

V minulosti se spekulovalo také o jiných příčinách, které mohou spustit syndrom úmrtí kojenců, nejčastěji se projevující zástavou dechu. Mezi ně patřilo například předávkování vitaminem C, prudká alergická reakce na očkování nebo stopové množství toxických plynů ve vzduchu.

Za posledních deset let se ale podařilo snížit úmrtnost na syndrom SIDS u dětí především správnými spánkovými návyky. Zástavě dechu totiž napomáhá přílišné spaní na břiše a vysoká teplota v místnosti.

Čtěte v souvislostech: Čtyři časté omyly při výchově mininek

Účinné jsou také různé "elektronické chůvičky", které spustí alarm při výpadku v dechové frekvenci kojence.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy