Stříleli na fotbalisty Toga. Teď je policie dopadla

Martin Novák Martin Novák, man
11. 1. 2010 11:00
Střelba na fotbalisty? U nás ne, slibuje před fotbalovým svátkem Jižní Afrika
Specilání jednotka angolské policie na stráží v provincii Cabinda, kde po odsotupení Toga zůstávají fotbalisté Ghany, Pobřeží Slonoviny a Burkiny Faso.
Specilání jednotka angolské policie na stráží v provincii Cabinda, kde po odsotupení Toga zůstávají fotbalisté Ghany, Pobřeží Slonoviny a Burkiny Faso. | Foto: Reuters

Luanda - Angolská policie zatkla dva muže, podezřelé z páteční střelby na autobus, který vezl k zápasu afrického šampionátu fotbalisty Toga.

Oba dopadla na území enklávy Cabinda, kde se střelba na fotbalisty odehrála.

Při útoku zahynuli tři lidé. Řidič a dva činovníci tožského fotbalového svazu. Náhradní gólman reprezentace je ve vážném stavu v nemocnici.

V autobusu byla také hlavní hvězda Toga a jeden z nejlepších fotbalistů Afriky, útočník Manchesteru City Emmanuel Adebayor.

K činu se přihlásila Fronta za osvobození Cabindy, která bojuje za nezávislost této enklávy bohaté na ropu.

Fotbalisté původně chtěli zůstat, ale vláda trvala na tom, aby se vrátili domů. Dnes ráno nicméně ministr sportu Christophe Tchao oznámil, že Togo požádá, aby se tým mohl do afrického šampionátu připojit později.

Incident ale ve světě vyvolal otazníky před blížícím se Mistrovství světa ve fotbale, které se uskuteční poprvé na černém kontinentě. V Jihoafrické republice.

Ta je pověstná vysokou kriminalitou a velkým počtem zbraní mezi obyvatelstvem. V zemi ale momentálně není žádné povstalecké ani separatistické hnutí, které by bojovalo proti vládě násilnou cestou.

Jihoafrický prezident Jakob Zuma slíbil, že vláda v době šampionátu posílí policejní hlídky a že udělá vše pro to, aby šampionát proběhl v klidu a bezpečí.

Zuma se včera zúčastnil slavnostního zahájení mistrovství a odmítl srovnávání Angoly s Jihoafrickou republikou.

"Je to izolovaný, ojedinělý incident, který se může stát kdekoliv na světě," řekl mluvčí organizátorů Mistrovství světa v Jižní Africe Rich Mkhondo.

Foto: Aktuálně.cz

S podivem je, že angolští pořadatelé se rozhodli odehrát zápasy celé jedné skupiny v Cabindě. Neklidné provincii, kde v minulosti často docházelo k přestřelkám a pumovým útokům. Cabinda je od Angoly oddělena úzkým pruhem území, které patří Demokratické republice Kongo.

Za přípravu stadionů a infrastruktury na africké mistrovství Angola utratila v přepočtu miliardu dolarů.

 

 

Právě se děje

před 14 minutami

Ombudsman loni přijal 7926 podnětů, v 19 případech využil sankce

Kancelář veřejného ochránce práv v Brně loni přijala 7926 podnětů. Novinářům to dnes řekl ombudsman Stanislav Křeček. Je to o 86 podnětů více než o rok dříve. Nejvíce se jich týkalo sociálního zabezpečení, dále stavebnictví a regionálního rozvoje, ale také armády, policie nebo vězeňství. Podněty ovlivnila i pandemie koronaviru. Úřad zjistil kolem 500 pochybení, v 19 případech odmítly úřady chybu napravit a ombudsman využil sankce.

Z přijatých podnětů bylo 68 procent v působnosti ombudsmana a mohl se jimi zabývat. Z podnětů provedl šetření v 671 případech, přičemž ve 490 podle Křečka konstatovala kancelář pochybení, v 17 případech diskriminaci. Ve 349 případech úřady po vydání zprávy pochybení napravily, v 85 tak učinily až po vydání závěrečného stanoviska s navrženým opatřením k nápravě. Pouze v 19 případech úřad chybu odmítl a ombudsman přistoupil k vyžití sankce, která spočívá ve vyrozumění nadřízeného úřadu nebo informování veřejnosti.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

GIBS obvinila jihočeského policistu ze zabití muže

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jihočeského policistu ze zabití muže při zásahu na Jindřichohradecku. Tragická událost se stala loni v srpnu v chatové oblasti. Podle závěrů inspekce policista do muže po prvním zásahu zbytečně ještě následně dvakrát vystřelil. Na výsledek vyšetřování upozornil deník Právo, GIBS o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

Stíhanému, který zatím není postaven mimo službu, hrozí až desetileté vězení. Policisté loni zasahovali v chatové oblasti Smržov na Jindřichohradecku proti agresivnímu muži. Podle inspekce byl pod vlivem alkoholu a demoloval vybavení

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Soud zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně ve středu zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali, k středečnímu vyhlášení rozsudku nepřišli. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval v kauze nepodmíněné tresty. Pro devětašedesátiletého Vladimíra Březinu žádal vězení okolo 5,5 roku, pro sedmačtyřicetiletou Stanislavu Březinovou pod 5,5 roku, tedy polovinou trestní sazby. Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Podle rozhodnutí trestního senátu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem

Zdroj: ČTK
Další zprávy