Dramatické záběry z Hongkongu: Studenti střílí z luků, vzduchem létají zápalné lahve

Zahraničí Zahraničí
18. 11. 2019 19:03
Více než půl roku trvající protesty obyvatel Hongkongu proti rostoucímu vlivu Číny se po smrti 22letého studenta na začátku listopadu vyostřily.
Protestující lidé stříleli v Hongkongu na policisty z luku. | Video: Reuters

Demonstranti proti pořádkovým silám používají zápalné lahve, házejí cihly a někteří studenti dokonce použili luky a šípy. 

Podle demonstrantů jde o odpověď na jejich nenásilné snahy, které se potkaly s brutální odezvou policie. "Nemáme nic, jenom masky, a policie má zbraně. Jen se snažíme bránit," řekl agentuře Reuters 23letý studen Josh.

Policisté v posledních dnech obléhají kampusy hongkongských vysokých škol, kam se ukryli účastníci protestů. Nejhorší situace je v kampusu Polytechnické univerzity, kde se údajně ukrývají radikální demonstranti.

Pořádkové síly je vyzývají k opuštění prostor školy. "Pokud radikálové odloží své zbraně a budou následovat instrukce policie a ponesou právní odpovědnost, policie nepoužije sílu," řekl hongkongskému deníku South China Morning Post šéf policie Kwok Ka-Chuen.

Více než 400 demonstrantů, kteří školu opustili, policie zatkla. Další se před slzným plynem ukryli zpět ve škole. Desítkám studentů se podařilo uniknout přes lávku, kde na ně čekali lidé na motocyklech, kteří je odvezli pryč. Po pár minutách policie obsadila i tuto únikovou cestu. 

V pondělí v noci policie do budovy školy vpustila bývalého šéfa legislativy a politika Jaspera Tsanga, aby s obléhanými demonstranty vyjednával. Ten nabídl studentům mladším 16 let, že mohou školu beztrestně opustit. Někteří to následně udělali. Není však jasné kolik.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy