Dramatické záběry z Hongkongu: Studenti střílí z luků, vzduchem létají zápalné lahve

Zahraničí Zahraničí
18. 11. 2019 19:03
Více než půl roku trvající protesty obyvatel Hongkongu proti rostoucímu vlivu Číny se po smrti 22letého studenta na začátku listopadu vyostřily.
Protestující lidé stříleli v Hongkongu na policisty z luku. | Video: Reuters

Demonstranti proti pořádkovým silám používají zápalné lahve, házejí cihly a někteří studenti dokonce použili luky a šípy. 

Podle demonstrantů jde o odpověď na jejich nenásilné snahy, které se potkaly s brutální odezvou policie. "Nemáme nic, jenom masky, a policie má zbraně. Jen se snažíme bránit," řekl agentuře Reuters 23letý studen Josh.

Policisté v posledních dnech obléhají kampusy hongkongských vysokých škol, kam se ukryli účastníci protestů. Nejhorší situace je v kampusu Polytechnické univerzity, kde se údajně ukrývají radikální demonstranti.

Pořádkové síly je vyzývají k opuštění prostor školy. "Pokud radikálové odloží své zbraně a budou následovat instrukce policie a ponesou právní odpovědnost, policie nepoužije sílu," řekl hongkongskému deníku South China Morning Post šéf policie Kwok Ka-Chuen.

Více než 400 demonstrantů, kteří školu opustili, policie zatkla. Další se před slzným plynem ukryli zpět ve škole. Desítkám studentů se podařilo uniknout přes lávku, kde na ně čekali lidé na motocyklech, kteří je odvezli pryč. Po pár minutách policie obsadila i tuto únikovou cestu. 

V pondělí v noci policie do budovy školy vpustila bývalého šéfa legislativy a politika Jaspera Tsanga, aby s obléhanými demonstranty vyjednával. Ten nabídl studentům mladším 16 let, že mohou školu beztrestně opustit. Někteří to následně udělali. Není však jasné kolik.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Bergamo brankami Muriela zvítězilo na hřišti posledního Crotone

Fotbalisté Bergama zvítězili v 6. kole italské ligy na hřišti posledního Crotone 2:1. Oba góly účastníka Ligy mistrů vstřelil útočník Luis Muriel. Atalanta v Serii A uspěla po dvou porážkách a v neúplné tabulce se na rozdíl bodu přiblížila k vedoucímu AC Milán, který nastoupí až v neděli v Udine.

Devětadvacetiletý Kolumbijec Muriel se nejprve v 26. minutě šikovně uvolnil na hranici vápna a přesně zakončil. Atalanta skórovala v 16. venkovním utkání v řadě, což je nejdelší série v klubové historii. O 12 minut později Muriel vstřelil čtvrtý gól v ligové sezoně, na hattrick už ale nezaútočil, do druhého poločasu ho na hrotu útoku vystřídal krajan Duván Zapata.

Domácí dokázali už jen snížit zásluhou Simyho a zůstali na dně tabulky. Dosud jediný bod získal nováček paradoxně v souboji s mistrovským Juventusem.

Inter Milán doma prohrával s Parmou po gólech Gervinha už dvougólovým rozdílem, nakonec ale remizoval 2:2. Bod "Nerazzurri" zařídil v druhé minutě nastavení Ivan Perišič. Inter nevyhrál potřetí z posledních čtyř zápasů, v tabulce se přesto nachází na pohárových příčkách.

Další zprávy