Střelec z floridské školy docházel na psychiatrii a miloval zbraně. Útok nepřežilo 17 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 2. 2018 14:59
Střelec byl problémový student, který miloval zbraně. Ze školy byl vyloučen z disciplinárních důvodů. Pět lidí je po útoku v kritickém stavu.
Ve floridské škole střílel mladík. Podívejte se na záběry z jeho zatýkání | Video: Reuters

Miami - Při středeční střelbě na střední škole v Parklandu na jižní Floridě přišlo o život 17 lidí. Oznámil to šerif okresu Broward Scott Israel. Potvrdil, že podezřelým útočníkem je devatenáctiletý někdejší student školy Nikolas Cruz, který byl ze školy vyloučen z kázeňských důvodů.

Policie zatýká útočníka.
Policie zatýká útočníka. | Foto: Reuters

Cruz je nyní ve vazbě a vyšetřovatelé začínají zjišťovat, co se vlastně stalo, uvedla agentura AP. Střelec měl nejméně jednu poloautomatickou pušku AR-15 a několik zásobníků.

Šerif Israel upřesnil, že 12 obětí zemřelo uvnitř budovy školy, dvě těla byla nalezena venku u školy, další na ulici a dvě oběti podlehly zraněním v nemocnici. Mezi mrtvými byli studenti i dospělí. 

Dvě floridské nemocnice oznámily, že mají v péči 15 postřelených lidí, pět z nich má velmi vážná zranění.

Střelba začala na škole Marjory Stoneman Douglas, která se nachází asi 72 kilometrů od Miami, odpoledne místního času. Podle informací dvou floridských senátorů útočník vešel do školy v plynové masce, nesl pušku, střelivo a kouřové granáty. Spustil požární poplach a přiměl studenty a personál, aby vyšli ze tříd na chodbu. Potom začal střílet.

Řev a střelba. Student natočil řádění střelce na floridské škole | Video: Snapchat/mwcsfl

V živém televizním vysílání byly vidět desítky studentů prchajících z budovy se zdviženýma rukama.

K prchajícím se přidal také Cruz, když se snažil uniknout policii. Asi hodinu po střelbě byl ale zatčen ve vedlejším městě Coral Springs, podle policie nekladl odpor. Po zatčení byl hospitalizován kvůli dýchacím problémům, ve čtvrtek brzo ráno ho pak odvezli do věznice.

Vyslýchá ho federální i floridská policie. Motiv ještě stále není znám.

Výstřely a hysterický křik

Někteří svědci uvedli, že si kvůli zapnutému alarmu mysleli, že začalo cvičení, a nejprve zamířili z učeben do chodby, než je učitelé zahnali zpět. Některým se podařilo se ve třídách zabarikádovat, další se schovávali ve skříních nebo pod stoly. Na škole před nedávnem proběhl nácvik na takovouto situaci.

Policie zasahuje na místě střelby.
Policie zasahuje na místě střelby. | Foto: Reuters

Americký server CBS News zveřejnil krátké video z mobilního telefonu, na němž je vidět několik studentů ve třídě a jsou slyšet výstřely a hysterický křik. Některé děti slyšely výstřely skrz okna i výkřiky zasažených.

Jeden z rodičů Caesar Figueroa reportérům CBS sdělil, že jeho dcera mu volala, když se skrývala ve skříni. Hned jí řekl, aby nemluvila, protože nechtěl, aby střelec zaslechl její hlas.

"Je to nejhorší noční můra, nevědět o dceři 20 minut, bylo to nejdelších 20 minut mého života," řekl.

Problémový student, docházel na psychiatrii

Útočník, devatenáctiletý Nikolas Cruz, byl problémový student, který miloval zbraně. Ze školy byl vyloučen z disciplinárních důvodů.

Jak uvedli jeho bývalí spolužáci v rozhovorech s novináři, Cruz neměl mnoho přátel. Jillian Davisová si ho pamatuje jako tichého a plachého mladíka, který mluvil hodně o zbraních a o nožích a jehož nikdo nebral vážně.

Učitel matematiky Jim Gard si vzpomněl, že vloni byl z kampusu školy vykázán, protože vyhrožoval studentům. Při vyučování s ním ale problémy neměl, byl to prý "tichý chlapec".

Osmnáctiletý Chad Williams se na Cruze pamatuje jako na problémového spolužáka, který dennodenně spouštěl požární alarm. Když ho nedávno potkal, nesl hromadu publikací o zbraních. Podle bývalých spolužáků se o něm vědělo, že má doma zbraně.

Za "znepokojivé" policejní velitel označil Cruzovy projevy na sociálních sítích. Na jednom videu na YouTube údajně tvrdí: "Budu profesionálním školním střelcem."

Cruz byl taky po určitou dobu v péči psychiatrické kliniky. Více než rok tam ale už nedocházel.

Policisté zasahují u floridské střední školy, kde zaútočil střelec | Video: Reuters

Stejně jako jeho bratr Zachary byl Nikolas adoptivním dítětem. Jeho adoptivní matka Lynda Cruzová zemřela loni v listopadu na zápal plic a adoptivní otec před několika lety na infarkt. Podle rodiny byli bratři po úmrtí Lyndy Cruzové v péči rodinného přítele. Nikolas tam ale nebyl spokojen a přestěhoval se k jiné rodině na severu okresu Broward.

Podle rodinného právníka tito lidé věděli, že má Cruz poloautomat AR-15 a přinutili ho umístit zbraň do zamykatelné skříně. Cruz od ní měl ale klíč.

Poloautomat si Cruz koupil legálně loni a podle CNN prošel kontrolou běžnou při nákupu zbraně v USA. Oslovený odborník stanici sdělil, že si není jist, zda je součástí této kontroly také prověření projevů kupce na internetu.

Jeden z nejhorších útoků

Prezident Donald Trump na Twitteru vyjádřil soustrast rodinám obětí. Jeho mluvčí Sarah Huckabeeová Sandersová následně uvedla, že prezident nabídl místní policii federální pomoc.

Útok je jedním z nejhorších útoků střelnou zbraní ve školním zařízení, v roce 2012 bylo v Connecticutu zabito 20 dětí a šest vyučujících. Podle skupiny Everytown for Gun Safety se jen letos uskutečnilo už 18 případů střelby ve školách včetně té nynější.

 

Právě se děje

Další zprávy