Londýn - Naděje obyvatel středomořských zemí, že je nemůže postihnout podobná tragédie jako tsunami Asii v roce 2004, byly možná klamné.
Tým expertů z Univerzity v Cambridge studoval podmořské dno u Kréty a dobové záznamy z roku 365 našeho letopočtu, kdy zemětřesení 21. července dalo do pohybu ničivé vlny, a zahubilo tak desetitisíce lidí v rozsáhlé oblasti od Dubrovníku až po Alexandrii a deltu Nilu v Egyptě.
Pomocí moderní techniky a počítačových modelů a simulací dospěli k závěru, že otřesy se zde v místě kontaktu zemských desek opakují přibližně jednou za osm set let.
Další úder na začátku 14. století
Tomu by odpovídalo zemětřesení, které postihlo tuto oblast 8. srpna roku 1303. Tehdy měly otřesy sílu 7,8 Richterovy škály a do Alexandrie na egyptském pobřeží dorazily vlny vysoké devět metrů.
Dále čtěte:
- Indonésie se otřásla. Lidé prchali před tsunami
- V roce 1755 zabíjela v Lisabonu tsunami
Živel byl ale tehdy milosrdnější než v roce 365, kdy měl otřes sílu 8,5 stupňů Richterovy škály. Zemětřesení u Sumatry, které vyvolalo tsunami v prosinci 2004, mělo sílu 9,3 stupně.
"Domníváme se, že otřesy v tomto místě se periodicky opakují přibližně každých osm set let," uvedla v odborném časopise Nature Geoscience šéfka výzkumného týmu, profesorka Beth Shawová.
Přijde další katastrofa?
Tsunami v roce 365 učinilo severní část Egypta, některé oblasti Řecka i Sicílie neobyvatelnými.
"Je jasné, že podobná událost by dnes byla pro hustě osídlené pobřeží všech států východního Středomoří katastrofou," uvádějí autoři výzkumu.