Poslední den tropů. Příští týden se ochladí o 20 °C

Dagmar Honsová, Meteopress
20. 6. 2013 12:00
Praha - Český hydrometeorologický ústav vyhlásil pro čtvrtek a pátek vysoký stupeň nebezpečí. Varuje před tropickými teplotami a silnými bouřkami s krupobitím.
Vedra končí, hrozí nám silné bouřky a krupobití.
Vedra končí, hrozí nám silné bouřky a krupobití. | Foto: Reuters

Speciální výstraha před vysokými teplotami platí pro Prahu, Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Pardubický, Královehradecký, Liberecký a Ústecký kraj.

Bouřky pak mají přijít ve čtvrtek odpoledne a nejvíce zasáhnou Prahu, ale i Středočeský, Karlovarský, Plzeňský a Ústecký kraj.

Česko má za sebou další tropickou noc, tedy takovou, při které místy rtuť teploměru neklesla pod 20 °C.

Tu zaznamenala také stanice Jizerka, která je známa spíše minimálními ranními teplotami. V 7 hodin ráno se na Holešovsku teplota vzduchu šplhala přes 25 °C.

Přichází nejteplejší červnový den

Po tropické noci máme před sebou nejteplejší červnový den - nejvyšší odpolední teploty budou stoupat až k 37 °C.

Nejtepleji by mělo být v Praze, ve Středočeském kraji, v Jihočeském kraji a na Plzeňsku. V pražském Klementinu se budou zřejmě opět přepisovat tabulky teplotních rekordů. Ten dosavadní je z roku 2002, tehdy tady naměřili 34,6 °C.

Odpoledne a večer se mohou ojediněle vyskytnout silné bouřky, doprovázené krupobitím, přívalovým deštěm o intenzitě kolem 30 mm/h a silnými nárazy větru o rychlosti 90 km/h.

V pátek 21. června přesně ve 04.05 hodin SEČ nastává astronomické léto - Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní polokouli nastane letní slunovrat, máme před sebou nejdelší den a nejkratší noc v roc

Ještě první letní den naměříme tropické teploty, v maximech 31 °C, poté se ale začne ochlazovat. Z měsíčního výhledu počasí to ovšem vypadá, že letošní prázdniny odstartují opět teplotami ke koupání.

Následujících 30 dní bude teplotně a srážkově slabě nadprůměrných - průměrná teplota vzduchu se bude pohybovat kolem 17 °C a naprší asi 82 milimetrů.

Od 21. do 30. června

Bude převážně oblačno až zataženo, občas se objeví déšť nebo přeháňky, místy bouřky. Jen přechodně bude polojasno. Ranní teploty se budou pohybovat od 19 až 12 °C, postupně 11 až 7 °C. Denní teploty stoupnou zpočátku na 21 až 31 °C, postupně na 16 až 22 °C.

Od 1. do 10. července

Bude převážně oblačno, místy s přeháňkami nebo občasným deštěm, ojediněle se objeví bouřky. Oblačnost i srážky budou postupně ubývat. Ráno naměříme 18 až 11 °C, přes den pak 23 až 29 °C.

Od 11. do 20. července

Čeká nás polojasno, jen přechodně až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty se budou pohybovat kolem 17 až 12 °C, přes den stoupne rtuť teploměru na 24 až 30 °C.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy