Ve Francii dál pátrají po trestanci uprchlém po přepadení vězeňského vozu

ČTK ČTK
15. 5. 2024 9:59
Ve Francii druhým dnem pátrají po uprchlém vězni a dalších čtyřech ozbrojených mužích, kteří při úterním krvavém útoku na vězeňskou dodávku umožnili jeho útěk. Třicetiletý Mohamed Amra, přezdívaný Moucha nebo také Šmoula, Yanis či Momo, je pragmatik s vazbami na drogové podsvětí v jihofrancouzském Marseille, ačkoliv za drogové zločiny nikdy odsouzený nebyl, napsaly deník Le Monde a stanice BBC.
Policisté ve Francii pátrají po uprchlém vězni. Snímek zachycuje přepadení vězeňského vozu, po kterém trestanec uprchl.
Policisté ve Francii pátrají po uprchlém vězni. Snímek zachycuje přepadení vězeňského vozu, po kterém trestanec uprchl. | Foto: Reuters

Při úterním přepadení vězeňské dodávky u mýtné brány v Incarville nedaleko Paříže zahynuli dva dozorci, další tři jsou v nemocnici s těžkými zraněními. Útočníci odění v černém přijeli ve dvou autech. Jedno z nich dodávku zpředu zablokovalo, druhé bylo za ní, už delší dobu ji patrně sledovalo.

Netrvalo ani dvě minuty, než nyní hledaní pachatelé ozbrojení automatickými zbraněmi Amru osvobodili. Zda vězeň o přepadení věděl dopředu, nebo zda ho dokonce sám plánoval, není jasné.

Po uprchlých zločincích pátrají stovky policistů a četníků. Ministři francouzské vlády, premiér Gabriel Attal i prezident Emmanuel Macron vyjádřili soustrast pozůstalým po zabitých dozorcích a slíbili, že stát "nebude šetřit prostředky ani úsilím", aby hledané zločince dopadl.

"Chci věřit, že Amra o tomhle plánu dopředu nevěděl," řekl stanici BFMTV vězňův advokát Hugues Vigier. "Nesedí mi to k tomu, co o něm vím. Pokud za tím stojí on, pak se mi nepodařilo pochopit, kým doopravdy je," dodal Vigier.

Podle několika zdrojů z policie a justice, s nimiž hovořil deník Le Monde, Amra nebyl "velkou rybou", ale spíše oportunistou a "středně velkým hráčem" mezi zločinci, kteří se neštítí různých druhů kriminální činnosti.

Pařížská prokurátorka Laure Beccuauová v úterý večer potvrdila, že Amra byl soudy v Rouenu a Evreux v posledních několika letech odsouzený mimo jiné za krádež s přitěžujícími okolnostmi, ozbrojené vloupání a vydírání a zločin související s nebezpečnou jízdou.

Nebezpečnější stránku vězně však odhaluje zvláštní meziregionální vyšetřování v Marseille, kde je Amra od června 2022 obžalován za spoluúčast na únosu a vraždě spáchaných organizovaným gangem poté, co bylo 17. června toho roku nalezeno ohořelé tělo muže v kufru vozu nedaleko Paříže.

Identifikace prostřednictvím DNA prokázala, že dotyčný muž byl spojený s drogovým podsvětím v Marseille. Amra byl v té době zadržený v pařížské věznici La Santé, podle vyšetřovatelů odtud však pomocí telefonu psaného na jméno své sestry komunikoval se známými, kteří mu do vězení posílali tabák, alkohol a drogy.

Jeho cela byla odposlouchávána a vyšetřovatelům se potvrdilo podezření, že Amra je napojený na obchod drogami v Marseille, zejména v La Paternelle - části města, která byla drogami proslulá a kde Amra působil jako "velkoobchodník", píše Le Monde s odvoláním na dokument francouzské justice, který má k dispozici.

"Kromě této hlavní činnost projevil velký pragmatismus, pokud šlo o doplnění finančních příjmů. Neváhal se zapojit do krádeží, vydírání nebo dokonce únosů řízených na dálku z jeho cely prostřednictvím 'pracovních skupin' v komunikační aplikaci Signal," stojí v dokumentu.

Vyšetřovatelé Amru podezřívají například ze zapojení do únosu muže ze Saint-Étienne-du-Rouvray v departementu Seine-Maritime, za jehož propuštění pachatelé požadovali výkupné ve výši 100 tisíc eur (2,48 milionu korun).

Úterní případ zabití členů vězeňské služby je podle francouzského ministerstva spravedlnosti vzácný, naposledy se stal v roce 1992, kdy vězeň při rutinní prohlídce ubil k smrti vězeňského dozorce v zařízení v Rouenu.

 

Právě se děje

Další zprávy