Stoltenberg: Summit NATO bude silným vzkazem Rusku. Zlepšení vztahů není pravděpodobné

ČTK ČTK
28. 5. 2018 18:47
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v pondělí poukázal na stále průbojnější chování Ruska.
Jens Stoltenberg.
Jens Stoltenberg. | Foto: Reuters

Varšava - Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg je přesvědčený, že červencový summit aliance v Bruselu bude "silným vzkazem" Rusku. Ukáže dvojí přístup k této zemi - odstrašení a obranu na jedné straně a na druhé ochotu k dialogu, řekl Stoltenberg podle agentur na zasedání Parlamentního shromáždění NATO ve Varšavě.

Poukázal na stále průbojnější chování Ruska. "Zasahuje do vnitřních demokratických procesů, je odpovědné za kybernetické zločiny, výrazně investuje do moderních vojenských kapacit, znejasňuje hranice mezi konvenčními a jadernými zbraněmi, a jak jsme viděli v roce 2014, je ochotné použít vojenskou sílu proti sousedům - k nezákonné anexi Krymu a destabilizaci východu Ukrajiny," řekl Stoltenberg.

V této souvislosti poznamenal, že zlepšení vztahů s Ruskem v blízké budoucnosti není pravděpodobné. Nicméně je podle něj nadále důležité obtížné vztahy zvládat.

K hlavním tématům nacházející vrcholné schůzky aliance kromě odstrašení a obrany Stoltenberg přiřadil podporu a mobilitu ozbrojených sil, rozšíření oblastí stability mimo alianci, spolupráci s Evropskou unií, modernizaci velitelských struktur a spravedlivé rozdělení nákladů nutných k realizaci cílů NATO.

Dodal přitom, že zatímco varšavský summit se v roce 2016 soustředil na posílení východního křídla aliance, příští vrcholná schůzka se zaměří na urychlení transferu sil přes Atlantský oceán a v Evropě.

Za hlavní výzvy aliance vedle chování Ruska generální tajemník označil nestabilitu a násilí v Iráku, v Sýrii a na severu Afriky, šíření jaderných zbraní a politiku Severní Koreje. Důležitým úkolem NATO podle něj je zabránit návratu teroristické organizace Islámský stát do oblastí, z nichž byl už vypuzen. K tomu by měla mimo jiné přispět výcviková mise v Iráku.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy