Stoletého veterána povýší do rytířského stavu, vybral miliardu korun na boj s virem

ČTK ČTK
20. 5. 2020 10:49
Stoletý veterán britské armády Tom Moore, který se stal národním hrdinou díky rekordní charitativní akci, bude povýšen do rytířského stavu. S jeho jménem se bude po zvláštní nominaci ze strany premiéra Borise Johnsona pojit titul Sir, píše agentura Reuters.
Britský válečný veterán Tom Moore
Britský válečný veterán Tom Moore | Foto: Reuters

Veteránovi z 2. světové války se nedávno podařilo vybrat 33 milionů liber (přes miliardu korun) pro systém britského veřejného zdravotnictví NHS, který byl vystaven náporu v souvislosti s koronavirovou epidemií. Dokázal to tím, že s pomocí chodítka před svými stými narozeninami, které oslavil 30. dubna, stokrát urazil vzdálenost 25 metrů kolem své zahrady.

Moore si vysloužil zápis do Guinnessovy knihy rekordů, přes 125 tisíc narozeninových pohlednic a gratulací a od britské královny také hodnost čestného plukovníka.

"Fantastické vybírání na charitu plukovníka Toma zlomilo rekordy, inspirovalo celou zemi a poskytlo nám všem zdroj světla v koronavirové mlze," řekl v úterý britský premiér Johnson, který Moorea označil za "skutečný národní poklad".

Už minulý týden Johnson utrousil, že by bylo vtipné, kdyby se mu napříště říkalo Sir Thomas Moore. Británie už totiž pod stejným titulem a velmi podobným jménem zná anglického renesančního humanistu, filozofa, právníka a státníka Thomase Morea.

"Jaká čest, a naprosto zasloužená; je zcela mimořádný," řekla dnes televizi BBC k získání rytířského titulu Mooreova dcera Hannah Ingramová-Mooreová.

 

Právě se děje

Další zprávy