New York/Damašek - Více než dva roky trvající válka v Sýrii se přehoupla přes další mezník.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun oznámil, že počet obětí krvavého konfliktu už přesáhl počet 100 tisíc. Pro ilustraci: Je to stejné, jako kdyby náhle zmizeli všichni obyvatelé Olomouce či jen nepatrně lidnatějšího Liberce.
Syrská opozice o překročení stotisícové hranice hovořila už v červnu. Data, která poskytuje, však není možné nezávisle ověřovat. Za bernou minci se proto počítají právě statistiky OSN. Ty zas ale bývají podhodnocené: Mnohá úmrtí totiž nikdo nenahlásí, a ve statistice se proto neprojeví.
Pan Ki-mun požádal mocnosti, aby zvýšily úsilí a situaci začaly řešit. "Vojenské a násilné akce musí být zastaveny na obou stranách. Je nezbytně nutné co nejdříve v Ženevě uspořádat mírovou konferenci," řekl podle agentury AFP Pan Ki-mun.
Poslední statistika OSN z půlky června hovořila o 93 tisících mrtvých. Kromě toho už konflikt vyhnal ze země přibližně 1,7 milionu obyvatel, ti zamířili do sousedních států.
Povstání proti režimu prezidenta Bašára Asada začalo v březnu 2011.
Zpravodajská stanice BBC uvedla, že se čtvrtečního vystoupení generálního tajemníka v newyorské centrále OSN zúčastnil také americký ministr zahraničí John Kerry. Oba vyzývali k hledání politického východiska ze syrského konfliktu.
Kerry uvedl, že ve středu hovořil se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Oba ministři se údajně navzájem ujistili, že Rusko i USA budou nadále usilovat o uspořádání mírové konference.
Předchozí snahy uspořádat konferenci přitom brzdily právě neshody mezi Spojenými státy a Ruskem, které s Asadem po léta spolupracuje a blokuje rezoluce RB OSN.
OSN ve čtvrtek zároveň ohlásilo další z krvavých incidentů. V syrském hlavním městě Damašku během bombového útoku zemřelo sedm lidí. Bomba byla ukryta v autě. Podle syrských médií se útok odehrál v části města, ve které žije mnoho křesťanů a neortodoxních šíitských muslimů, kteří se přiklánějí spíše na stranu prezidenta Bašára Asada.