Sto dní vlády Radičové. Polovina Slováků je nespokojena

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
22. 10. 2010 17:17
Samotnou premiérku však lidé hodnotí pozitivně.
Foto: SDKÚ

Bratislava - Vládní kabinet premiérky Ivety Radičové je u moci sto dní. Uskupení středopravých stran však podle říjnového průzkumu veřejného mínění agentury Polis téměř polovina dotazovaných hodnotí negativně. Opačný názor má na čtyřicet procent respondentů.

Průzkum probíhal telefonicky, a to ve dnech 16.-18. října na reprezentativním vzorku 902 dotázaných. Jedním z výsledků průzkumu však také bylo, že Iveta Radičová je sama o sobě nejoblíbenější členkou kabinetu. Pozitivně ji hodnotilo téměř třicet procent dotázaných. 

Respondenti byli dotázáni také na stabilitu koalice.

Za nejméně stabilní prvek vládní koalice označilo 55 procent účastníků ankety stranu Svoboda a Solidarita (SaS). Potom následovaly Most-Híd (8,5 procenta), Křesťanskodemokratické hnutí (KDH, 5,3 procenta) a Slovenská demokratická a křesťanská unie-Demokratická strana (SDKU-DS) se dvěma procenty. Na otázku neumělo odpovědět 29 respondentů.

Naopak 41,2 procenta oslovených považuje za nejstabilnější koaliční stranu SDKU-DS. Téměř dvacet procent za ni označilo KDH, necelých deset procent Most-Híd a tři procenta SaS. Téměř 26 procent lidí neodpovědělo.

Na třicet procent účastníků ankety hodnotilo nejpozitivněji činnost premiérky Radičové (SDKU-DS). Za ní s odstupem následovali ministři financí Ivan Mikloš (SDKU-DS) a dopravy Ján Figeľ (KDH).

Kabinet Radičové po nástupu do funkce oznámil s cílem ozdravit veřejné finance několik nepopulárních opatření, které budou zahrnuty v chystaném úsporném balíčku. Jeho součástí mají být mimo jiné rozpočtové škrty, zvýšení spotřební daně a sazby daně z přidané hodnoty z 19 na 20 procent.

Proti těmto záměrům v několika slovenských městech uspořádali odboráři demonstrace. Počátkem října se protestovalo v Bratislavě, Žilině a Košicích.  

Působení vlády kritizoval také bývalý sociálnědemokratický premiér Robert Fico. Podle něj prvních sto dní provázel chaos a nestabilita.

Slovenské hospodářství v uplynulém období poznamenaly dopady světové hospodářské krize, kvůli které kromě jiného výrazněji vzrostl počet lidí bez práce.


 

Právě se děje

Další zprávy