Stejně jako USA. Británie přidala celý Hizballáh k teroristickým organizacím

ČTK ČTK
25. 2. 2019 12:49
Británie v pondělí oznámila, že zařazuje libanonskou stranu Hizballáh na seznam zakázaných teroristických organizací. Důvodem je podíl této šíitské organizace podporované Íránem na destabilizaci regionu.
Plakát s vlajkou Hizballáhu.
Plakát s vlajkou Hizballáhu. | Foto: Reuters

V Libanonu je Hizballáh volenou stranou zastoupenou v parlamentu. Jeho ozbrojená složka bojuje proti Izraeli a účastní se na straně syrské vlády války v Sýrii. Za teroristickou ji ale považuje mnoho západních států včetně USA, Francie a Kanady. K teroristickým ji řadí také země Ligy arabských států. V některých zemích se za teroristické označuje jenom ozbrojené křídlo Hizballáhu. K těmto zemím dosud patřila také Británie.

"Hizballáh pokračuje ve snaze destabilizovat situaci na Blízkém východě a my už nedokážeme rozlišit mezi jeho už zakázaným ozbrojeným křídlem a politickou stranou," sdělil v pondělí britský ministr vnitra Sajid Javid. Dodal, že "z toho důvodu se rozhodl zakázat skupinu jako celek".

Izrael dlouhodobě poukazuje na to, že se Hizballáh vyzbrojuje stále dokonalejší raketovou technikou, kterou mu poskytuje Írán. Z toho důvodu izraelské letectvo několikrát zaútočilo v Sýrii. Podle Izraele byly terčem právě zbraně určené Hizballáhu.

Video: Radikalizace teroristů začíná na internetu, míní eurokomisařka Jourová

Radikalizace teroristů začíná na internetu, míní eurokomisařka Jourová | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

SP ve sportovním lezení v Sia-menu (Čína):

Rychlost:

Muži: 1. Čung Čchi-Sin (Čína), 2. Rudackij, 3. Děulin (oba Rus.), …v kvalifikaci 24. Kříž, 50. Ondra, 60. Stráník (všichni ČR).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Mawem (Fr.) 329, 2. Děulin 312, 3. Muhammad (Indon.), …10. Kříž 162.

Ženy: 1. Susantiová (Indon.), 2. Sung I-Ling (Čína), 3. Krasavinová (Rus.).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Sung I-Ling 460, 2. Jaubertová (Fr.) 355, 3. Susantiová 333.

Další zprávy