Stavitelé Fukušimy riskovali a prohráli s přírodou

Martin Novák Martin Novák
2. 6. 2011 8:45
Tým expertů vyzývá svět, aby si vzal z japonských chyb ponaučení
Uvnitř zničené fukušimské elektrárny.
Uvnitř zničené fukušimské elektrárny. | Foto: Reuters

Tokio - Mezinárodní experti zveřejnili první zprávu, ve které komplexně hodnotí havárii v jaderné elektrárně Fukušima.

Dokument není pro Japonsko moc příznivý, převládá v něm kritika.

Vědci z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) konstatují, že při plánování a stavbě reaktorů se podcenila možnost přírodní katastrofy. Tedy velmi silného zemětřesení a tsunami.

Ochranná bariéra proti tsunami byla nedostačující a počáteční reakci japonských úřadů na katastrofu považují vědci za váhavou a chaotickou.

Na vypracování textu se podílelo osmnáct kapacit z oboru ze dvanácti zemí, například z Francie, Ruska, Číny, Velké Británie a Spojených států.

Bariéra nestačila

V první řadě konstatují, že při stavbě komplexu Fukušima Daiči autoři projektu podcenili riziko silných otřesů a tsunami.

 

Reaktory se nacházejí příliš blízko u moře a bariéra, která má bránit tsunami, byla vysoká 5,7 metru. Vlna, která zaplavila elektrárnu, však nabrala výšku čtrnácti metrů.

Experti také potvrzují, že kolaps reaktorů a odpojení bezpečnostních systémů jednoznačně způsobila tsunami. Samotné zemětřesení o síle 9 stupňů Richterovy škály nebylo příčinou katastrofy.

Voda zalila záložní generátory, takže selhal chladicí systém reaktorů a začalo se v nich tavit palivo.

"Při stavění jaderných elektráren ve světě se musí věnovat větší pozornost zajištění záložních systémů, schopných zaručit bezpečnost i v případě velké přírodní katastrofy," uvádí se v dokumentu.

Vlna udeřila na Fukušimu šestačtyřicet minut po otřesech. Podle zprávy MAAE se záchranné práce rozbíhaly pomalu, protože struktura japonských regulačních úřadů je nejasná a nebylo zřejmé, kdo má za co odpovědnost.

Evakuace byla v pořádku

Už před dvěma lety MAAE radila Japonsku, aby zřídilo nezávislý úřad pro dohled nad jadernými elektrárnami. V dosavadním systému je Agentura pro jadernou bezpečnost podřízena ministerstvu hospodářství a průmyslu.

Odborníci naopak oceňují odvahu a rozhodnost pracovníků elektrárny, kteří přímo v areálu likvidovali a likvidují následky havárie. Stejně tak pozitivně hodnotí rozhodnutí úřadů rychle evakuovat z oblasti kolem elektrárny 80 tisíc obyvatel.

Z celkového počtu 54 reaktorů v Japonsku je po fukušimské havárii v provozu jen devatenáct. Zatím není jasné, jaký bude další osud jaderné energetiky v zemi.

Zemětřesení a tsunami 11. března letošního roku připravily o život na severovýchodě Japonska přibližně 24 tisíc lidí. Havárii ve Fukušimě odborníci považují za druhou největší jadernou nehodu po výbuchu v Černobylu v roce 1986.

 

Právě se děje

Další zprávy