Kollár udělil Hegerové in memoriam státní cenu pojmenovanou po představiteli slovenského národního hnutí za Rakousko-Uherska Jozefu Miloslavu Hurbanovi. Ocenění, které je spojeno s finanční odměnou zhruba 28 300 eur (719 000 korun), lze předat za mimořádné zásluhy například o rozvoj demokracie.
Hegerová, vlastním jménem Carmen Farkašová-Čelková, zahájila kariéru jako herečka v žilinském divadle. V 60. letech začala zpívat v pražských divadlech Rokoko a Semafor. Proslavily ji zejména charakteristicky interpretované šansony.
Ocenění převzal vnuk Hegerové. „Věřím, že nenapodobitelný hlas a projev zůstane v paměti nejenom nás, ale i příštích generací," řekl.
V roce 2016 tehdejší slovenský prezident Andrej Kiska udělil Hegerové státní vyznamenání Řád Ľudovíta Štúra II. třídy. V říjnu 2014 zase dostala od českého prezidenta Miloše Zemana Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy.
Kromě Hegerové a Feldeka Kollár zmíněnou cenou vyznamenal i infektologa Petera Sabaku, někdejšího velvyslance ve Vatikánu a předsedu Konfederace politických vězňů Slovenska Antona Neuwirtha in memoriam, jakož i představitele protikomunistické křesťanské organizace Biela légia (Bílá legie). Ta působila po druhé světové válce a její zástupce tehdejší komunistický režim pronásledoval.
Udělování státní ceny Jozefa Miloslava Hurbana bylo spolu s další cenou pojmenovanou po někdejším představiteli takzvaného pražského jara v komunistickém Československu Alexanderu Dubčekovi zavedeno na Slovensku zákonem z roku 2017.
Kiska pak neuspěl s návrhem, aby ústavní soud zákon o státních cenách zrušil z důvodu že podle ústavy oprávnění předávat vyznamenání a podobná ocenění patří prezidentovi. Možnost udělovat zmíněné státní ceny prosadila vládní koalice tehdejšího premiéra Roberta Fica poté, co Fico kritizoval Kisku za výběr lidí, jimž hlava státu udělila státní vyznamenání.