Zpěvačka Hana Hegerová získala na Slovensku státní ocenění in memoriam

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 9. 2021 12:49
Státní cenou vyznamenal ve čtvrtek předseda slovenské sněmovny Boris Kollár zesnulou zpěvačku Hanu Hegerovou. Rodačka z Bratislavy zemřela letos v březnu. Mezi dalšími oceněnými byli kromě jiných i dramatik Ľubomír Feldek.
Zpěvačka Hana Hegerová
Zpěvačka Hana Hegerová | Foto: ČTK

Kollár udělil Hegerové in memoriam státní cenu pojmenovanou po představiteli slovenského národního hnutí za Rakousko-Uherska Jozefu Miloslavu Hurbanovi. Ocenění, které je spojeno s finanční odměnou zhruba 28 300 eur (719 000 korun), lze předat za mimořádné zásluhy například o rozvoj demokracie.

Hegerová, vlastním jménem Carmen Farkašová-Čelková, zahájila kariéru jako herečka v žilinském divadle. V 60. letech začala zpívat v pražských divadlech Rokoko a Semafor. Proslavily ji zejména charakteristicky interpretované šansony.

Ocenění převzal vnuk Hegerové. „Věřím, že nenapodobitelný hlas a projev zůstane v paměti nejenom nás, ale i příštích generací," řekl.

V roce 2016 tehdejší slovenský prezident Andrej Kiska udělil Hegerové státní vyznamenání Řád Ľudovíta Štúra II. třídy. V říjnu 2014 zase dostala od českého prezidenta Miloše Zemana Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy.

Kromě Hegerové a Feldeka Kollár zmíněnou cenou vyznamenal i infektologa Petera Sabaku, někdejšího velvyslance ve Vatikánu a předsedu Konfederace politických vězňů Slovenska Antona Neuwirtha in memoriam, jakož i představitele protikomunistické křesťanské organizace Biela légia (Bílá legie). Ta působila po druhé světové válce a její zástupce tehdejší komunistický režim pronásledoval.

Udělování státní ceny Jozefa Miloslava Hurbana bylo spolu s další cenou pojmenovanou po někdejším představiteli takzvaného pražského jara v komunistickém Československu Alexanderu Dubčekovi zavedeno na Slovensku zákonem z roku 2017.

Kiska pak neuspěl s návrhem, aby ústavní soud zákon o státních cenách zrušil z důvodu že podle ústavy oprávnění předávat vyznamenání a podobná ocenění patří prezidentovi. Možnost udělovat zmíněné státní ceny prosadila vládní koalice tehdejšího premiéra Roberta Fica poté, co Fico kritizoval Kisku za výběr lidí, jimž hlava státu udělila státní vyznamenání.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Sagan po sezoně opustí silnici a vrátí se na horská kola, láká ho start na OH

Trojnásobný mistr světa Peter Sagan skončí po sezoně s cyklistickými závody na silnici. Slovenský jezdec se pak zaměří na horská kola, jeho cílem je start v cross country na olympijských hrách v Paříži v příštím roce. Sagan to uvedl v den svých 33. narozenin během závodu Vuelta San Juan v Argentině, kde zahájil letošní sezonu.

"Ta chvíle přišla. Rozhodl jsem se, že tohle bude můj poslední rok v závodech WorldTour. Pak bych se chtěl připravit na závod horských kol na olympijských hrách," řekl Sagan na tiskové konference během dne volna den poté, co mu těsně uniklo 122. vítězství v profesionální kariéře. Ve čtvrté etapě Vuelty San Juan dojel v hromadném spurtu druhý za Kolumbijcem Fernandem Gaviriou.

Další zprávy