Starosta Londýna: Pojmenujme po Thatcherové letiště

ČTK ČTK
11. 4. 2013 21:55
Rád by viděl i sochu zesnulé premiérky v centru britské metropole

Londýn - Londýnský starosta Boris Johnson navrhl postavit sochu zesnulé bývalé premiérky Margaret Thatcherové přímo v centru britské metropole. A jako další možnost nabídl známý politický bouřlivák a předpokládaný nástupce premiéra Davida Camerona v čele konzervativců pojmenovat po Thatcherové nové plánované londýnské letiště.

Cameron už v reakci prohlásil, že pro ženu, která se natolik zapsala do britské historie, by se něco vymyslet mělo. Nabádal ale k trpělivosti, je podle něj třeba více času k tomu, aby byla uctěna co nejlepším způsobem. Železná lady, která bude mít 17. dubna pohřeb, totiž má také mnoho nepřátel, což se projevilo například už při odhalení její mramorové sochy v roce 2002 v jedné z londýnských výstavních síní. Rychle se totiž našel někdo, kdo soše urazil hlavu.

Další její socha už stojí přímo v budově britského parlamentu. Případnému vandalovi kromě spolehlivějších bezpečnostních opatření by mohlo zkomplikovat práci to, že je celá z bronzu. Po jejím odhalení v roce 2007 Thatcherová s pověstným britským humorem poznamenala, že by raději ocelovou, ale že bronzová také není špatná, protože nezrezaví.

Johnsonův návrh, aby její nová socha stála někde "dobře na očích", například na Trafalgarském náměstí naproti soše slavného admirála Horatia Nelsona, by nepochybně mohl vyvolat vášně. Na náměstí se totiž střetly s policií tisíce demonstrantů protestujících proti návrhu Thatcherové zavést místní daň, což vyvolalo nevoli i u konzervativců a mimo jiné vedlo k jejímu pádu v roce 1990.

S názvem letiště, které se ještě ani nestaví, se zase nechtějí spokojit její příznivci. Někteří navrhují, aby se metropole Falklandských ostrovů, které v roce 1982 Británie po krátké válce získala zpět na Argentině, jmenovala Port Thatcher. Cameron i k tomu podotkl, že by o přejmenování stávajícího města Port Stanley měli rozhodnout sami Falklanďané. Ti v březnovém referendu s výjimkou pouhých tří hlasů z 1518 hlasovali pro setrvání ve svazku s Británií. A po smrti Thatcherové jí ještě jednou projevili vděčnost za osvobození.

 

Právě se děje

Další zprávy