Milovaná a nenáviděná. Baronka štěpí Brity i po smrti

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
10. 4. 2013 9:52
Hluboký příkop mezi příznivci a odpůrci Thatcherové se táhne i jejím rodným městem
Žena, která si stála za svými názory. Tak si Margaret Thatcherovou pamatuje celý svět.
Žena, která si stála za svými názory. Tak si Margaret Thatcherovou pamatuje celý svět. | Foto: Profimédia

Grantham (Velká Británie) - Je dva a půl metru vysoká, celá z bílého mramoru. V květnu 2002 ji v Guildhall Art Gallery v Londýně odhalila sama Margaret Thatcherová.

Od té doby monumentální socha první britské premiérky, která razantně změnila nejen Spojené království, moc štěstí neměla. Po dvou měsících přišla o hlavu - připravil ji o ni jeden divadelní režisér. Záměrně.

Britská Dolní sněmovna ji pak - samozřejmě už opravenou - nabídla městu Grantham. Odmítlo.

Právě tady přitom žena, kterou sovětské armádní noviny Rudá hvězda v roce 1976 překřtily na "Železnou lady", vyrůstala. Tady stojí jej rodný dům.

K tomu, co se naučila v mládí na anglickém venkově, se ostatně sama ráda a často hlásila. "Moje ekonomická politika není založena na nějaké teorii, ale na věcech, s nimiž jsem já a miliony dalších lidí vyrostla: poctivá odměna za poctivou každodenní práci, nežít na dluh, myslet na horší zítřky, splácet včas účty, podporovat policii," říkala třeba.

Proč tedy mramorová socha nejslavnější britské političky nemohla stát právě na granthamském náměstí? Odpověď je prostá: Protože Margaret Thatcherová měla vždycky hodně nepřátel. A má je i dnes, po své smrti.

S dětmi v rodinném domě Farnboroughu.
S dětmi v rodinném domě Farnboroughu. | Foto: ČTK

Žádná jiná politická osobnost Británii nerozdělila tak jako ona. Hluboký příkop mezi jejími obdivovateli a těmi, kdo ji nenávidí, se táhne i 35tisícovým Granthamem.

"Privatizace" pohřbu

I v hrabství Lincolnshire, kde Grantham leží, se našli lidé, co se okamžitě po oznámení skonu politické ikony konzervativců připojili k petici #nostatefuneral, která ovládla sociální síť Twitter. Protestuje proti tomu, aby byl milované i nenáviděné premiérce Jejího Veličenstva vystrojen státní pohřeb.

Téma to není nové - Britové Thatcherovou "pohřbívali" už za jejího života. Zejména v době, kdy do kin vstoupil film Železná lady s Meryl Streepovou v hlavní roli.

Už tehdy byly noviny plné více či méně sarkastických výzev k "privatizaci" jejího pohřbu, přesněji financování obřadu ze soukromých zdrojů. Jen tak je prý možné nabídnout někdejší předsedkyni vlády v případě odchodu na onen svět "to nejlepší" a zároveň "nezatížit dále státní rozpočet".

I když už víme, že Margaret Thatcherová státní pohřeb mít nebude, její britští kritici na ní po smrti těžko začnou pět ódy. "Milujeme nemít ji rádi," napsal v úterý Ian McEwan, přední autor britského levicového listu The Guardian.

Thatcherová, rozená Robertsová, pochází z města Grantham. I tady má dodnes jak obdivovatele, tak odpůrce.
Thatcherová, rozená Robertsová, pochází z města Grantham. I tady má dodnes jak obdivovatele, tak odpůrce. | Foto: ČTK

Hořké vzpomínky

Zatímco Východoevropané - Čechy nevyjímaje - Thatcherovou velebí jako někoho, kdo výrazně přispěl k pádu komunismu v zemích bývalého sovětského bloku, řada Britů dodnes s hořkostí vzpomíná na její radikální kurz z let 1979-1990.

Stála tehdy v čele konzervativní vlády a postarala se o četné škrty a masivní propouštění ve státním i soukromém sektoru.

Dokonce i Peter Osborne, šéfkomentátor deníku Daily Telegraph, blízkého konzervativcům, před časem připustil, že se příliš mnoho britských občanů domnívá, že svou nekompromisní politikou zničila jejich život.

Pravdou je, že přímočará premiérka udělala z Británie, jejíž ekonomika šla na konci sedmdesátých let ke dnu, centrum světového finančnictví a služeb. Jiné odvětví - těžký průmysl - ale de facto zničila. Minimálně některé jeho části.

Nezaměstnanost za její vlády rekordně vzrostla. A totéž platilo pro ceny nemovitostí a inflaci.

"Socha bude. Až umře"

I proto hledal Carsten Volkery, londýnský zpravodaj deníku Spiegel Online, letos v lednu v Granthamu výraznější stopu Margaret Hildy Thatcherové, rozené Robertsové, marně. "Grantham nebyl na Thatcherovou nikdy hrdý," řekla mu její bývalá kamarádka ze školy Christine Mary Cooperová, které je dnes devadesát let.

Nedlouho po zveřejnění zprávy o skonu Margaret Thathetrové se před jejím domem v Londýně začínaly objevovat kondolenční květiny.
Nedlouho po zveřejnění zprávy o skonu Margaret Thathetrové se před jejím domem v Londýně začínaly objevovat kondolenční květiny. | Foto: Reuters

"Lidé si tu pamatují jen její chyby, vždycky ji musím obhajovat," dodala.

Socha slavné rodačky zatím leží kdesi ve sklepě. Šéfka granthamského muzea Jayne Robbová ještě před barončinou smrtí tvrdila, že je prý vyrobena z naprosto nevhodného materiálu.

Každý den by ji město muselo nechávat natírat - bílá plocha by prý k vandalismu "přímo vybízela".

"Socha tu ale jednou bude," tvrdila v lednu Robbová. "Nejpozději, až Thatcherová umře."

S mramorovou Železnou lady se prý pak srovnají i obyvatelé Granthamu. Turisté, kteří kvůli ní přijedou, jim jistě výrazně zvednou příjmy.

 

Právě se děje

Další zprávy