Srpnovou dovolenou v jižních Čechách přerušila invaze. Hledáme autora záběrů z roku 1968

Zahraničí Zahraničí
25. 5. 2018 15:43
Rodinný film z dovolené v jižních Čechách přeruší po pár minutách záběry vojáků, vojenských aut a tanků. Invaze vojsk Varšavské smlouvy zastihla Čechoslováky na sklonku srpna roku 1968 v době prázdnin a dovolených. Jako tuhle rodinu, jejíž příbuzné společně s Národním filmovým archivem hledáme.
Neznámý autor natočil záběry z výletů k soše Jana Žižky u Sudoměře, na hrad Zvíkov a Orlickou přehradu. Letní pohoda náhle končí invazí v srpnu 1968. | Video: Národní filmový archiv

Praha - Před padesáti lety vtrhla vojska Varšavské smlouvy do Československa. Bylo horké léto a mnoho lidí zastihly tanky a obrněná vozidla uprostřed prázdnin nebo na dovolené. Národní filmový archiv (NFA) zveřejnil filmový záznam od neznámého autora, zachycující na unikátních záběrech ruské tanky v pražských ulicích.

Znáte někoho z videa? Pomozte nám najít autora

Srpen 1968 - poutací ikona

Hledáme příbuzné nebo známé autora či protagonistů rodinného filmu z roku 1968, které zachycuje srpnovou okupaci. Pokud na záběrech někoho poznáte, neváhejte se nám ozvat na e-mailovou adresu [email protected]
nebo kontaktujte kurátory Národního filmového archivu.

Jde o video z rodinné dovolené v jižních Čechách, která skončila invazí. Redakce Aktuálně.cz hledá příbuzné autora nebo protagonistů rodinného videa z 21. srpna 1968.

Rodinný film začíná dovolenou v jižních Čechách. Pravděpodobně manželský pár s téměř dospělým synem cestuje ve Škodě Octavii a spolu s nimi i starší pár, možná rodiče jednoho z nich. Rybaří, navštíví památník Jana Žižky u Sudoměře, hrad Zvíkov nebo Orlickou přehradu.

Letní idylu ale po několika minutách filmu naruší záběry na ruské vojáky a tanky v ulicích Prahy. Veselé tváře lidí trávících prázdniny vystřídají rozhořčené davy, transparenty, smutek, strach i odpor.

Tisíce Čechů prožily takový šok, který neznámý autor zachytil na kameru. Pomozte nám ho najít.

Jedná se o 8mm filmový materiál, který v NFA digitalizovali, původní kopii uložili do depozitáře a digitální verzi zpřístupnili.

"Souvislý záznam dění ze srpna 1968 se dochoval v rámci rodinných záběrů pořízených anonymním amatérským filmařem. Do sbírek archivu byl zařazen v roce 2006, " vysvětlil kurátor NFA Jiří Horníček. "Neznámý autor, kterého hledáme, se svojí kamerou navštívil nejvýznamnější místa v historickém centru Prahy (Staroměstské a Václavské náměstí) a zachytil například střety občanů s příslušníky invazních vojsk, podepisování protiokupační petice a shromáždění k uctění památky obětí. Národní filmový archiv vítá pomoc s objasněním původu tohoto materiálu."

 

Právě se děje

před 5 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 5 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy