Srpnovou dovolenou v jižních Čechách přerušila invaze. Hledáme autora záběrů z roku 1968

Zahraničí Zahraničí
25. 5. 2018 15:43
Rodinný film z dovolené v jižních Čechách přeruší po pár minutách záběry vojáků, vojenských aut a tanků. Invaze vojsk Varšavské smlouvy zastihla Čechoslováky na sklonku srpna roku 1968 v době prázdnin a dovolených. Jako tuhle rodinu, jejíž příbuzné společně s Národním filmovým archivem hledáme.
Neznámý autor natočil záběry z výletů k soše Jana Žižky u Sudoměře, na hrad Zvíkov a Orlickou přehradu. Letní pohoda náhle končí invazí v srpnu 1968. | Video: Národní filmový archiv

Praha - Před padesáti lety vtrhla vojska Varšavské smlouvy do Československa. Bylo horké léto a mnoho lidí zastihly tanky a obrněná vozidla uprostřed prázdnin nebo na dovolené. Národní filmový archiv (NFA) zveřejnil filmový záznam od neznámého autora, zachycující na unikátních záběrech ruské tanky v pražských ulicích.

Znáte někoho z videa? Pomozte nám najít autora

Srpen 1968 - poutací ikona

Hledáme příbuzné nebo známé autora či protagonistů rodinného filmu z roku 1968, které zachycuje srpnovou okupaci. Pokud na záběrech někoho poznáte, neváhejte se nám ozvat na e-mailovou adresu [email protected]
nebo kontaktujte kurátory Národního filmového archivu.

Jde o video z rodinné dovolené v jižních Čechách, která skončila invazí. Redakce Aktuálně.cz hledá příbuzné autora nebo protagonistů rodinného videa z 21. srpna 1968.

Rodinný film začíná dovolenou v jižních Čechách. Pravděpodobně manželský pár s téměř dospělým synem cestuje ve Škodě Octavii a spolu s nimi i starší pár, možná rodiče jednoho z nich. Rybaří, navštíví památník Jana Žižky u Sudoměře, hrad Zvíkov nebo Orlickou přehradu.

Letní idylu ale po několika minutách filmu naruší záběry na ruské vojáky a tanky v ulicích Prahy. Veselé tváře lidí trávících prázdniny vystřídají rozhořčené davy, transparenty, smutek, strach i odpor.

Tisíce Čechů prožily takový šok, který neznámý autor zachytil na kameru. Pomozte nám ho najít.

Jedná se o 8mm filmový materiál, který v NFA digitalizovali, původní kopii uložili do depozitáře a digitální verzi zpřístupnili.

"Souvislý záznam dění ze srpna 1968 se dochoval v rámci rodinných záběrů pořízených anonymním amatérským filmařem. Do sbírek archivu byl zařazen v roce 2006, " vysvětlil kurátor NFA Jiří Horníček. "Neznámý autor, kterého hledáme, se svojí kamerou navštívil nejvýznamnější místa v historickém centru Prahy (Staroměstské a Václavské náměstí) a zachytil například střety občanů s příslušníky invazních vojsk, podepisování protiokupační petice a shromáždění k uctění památky obětí. Národní filmový archiv vítá pomoc s objasněním původu tohoto materiálu."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy