Srpnovou dovolenou v jižních Čechách přerušila invaze. Hledáme autora záběrů z roku 1968

Zahraničí Zahraničí
25. 5. 2018 15:43
Rodinný film z dovolené v jižních Čechách přeruší po pár minutách záběry vojáků, vojenských aut a tanků. Invaze vojsk Varšavské smlouvy zastihla Čechoslováky na sklonku srpna roku 1968 v době prázdnin a dovolených. Jako tuhle rodinu, jejíž příbuzné společně s Národním filmovým archivem hledáme.
Neznámý autor natočil záběry z výletů k soše Jana Žižky u Sudoměře, na hrad Zvíkov a Orlickou přehradu. Letní pohoda náhle končí invazí v srpnu 1968. | Video: Národní filmový archiv

Praha - Před padesáti lety vtrhla vojska Varšavské smlouvy do Československa. Bylo horké léto a mnoho lidí zastihly tanky a obrněná vozidla uprostřed prázdnin nebo na dovolené. Národní filmový archiv (NFA) zveřejnil filmový záznam od neznámého autora, zachycující na unikátních záběrech ruské tanky v pražských ulicích.

Znáte někoho z videa? Pomozte nám najít autora

Srpen 1968 - poutací ikona

Hledáme příbuzné nebo známé autora či protagonistů rodinného filmu z roku 1968, které zachycuje srpnovou okupaci. Pokud na záběrech někoho poznáte, neváhejte se nám ozvat na e-mailovou adresu [email protected]
nebo kontaktujte kurátory Národního filmového archivu.

Jde o video z rodinné dovolené v jižních Čechách, která skončila invazí. Redakce Aktuálně.cz hledá příbuzné autora nebo protagonistů rodinného videa z 21. srpna 1968.

Rodinný film začíná dovolenou v jižních Čechách. Pravděpodobně manželský pár s téměř dospělým synem cestuje ve Škodě Octavii a spolu s nimi i starší pár, možná rodiče jednoho z nich. Rybaří, navštíví památník Jana Žižky u Sudoměře, hrad Zvíkov nebo Orlickou přehradu.

Letní idylu ale po několika minutách filmu naruší záběry na ruské vojáky a tanky v ulicích Prahy. Veselé tváře lidí trávících prázdniny vystřídají rozhořčené davy, transparenty, smutek, strach i odpor.

Tisíce Čechů prožily takový šok, který neznámý autor zachytil na kameru. Pomozte nám ho najít.

Jedná se o 8mm filmový materiál, který v NFA digitalizovali, původní kopii uložili do depozitáře a digitální verzi zpřístupnili.

"Souvislý záznam dění ze srpna 1968 se dochoval v rámci rodinných záběrů pořízených anonymním amatérským filmařem. Do sbírek archivu byl zařazen v roce 2006, " vysvětlil kurátor NFA Jiří Horníček. "Neznámý autor, kterého hledáme, se svojí kamerou navštívil nejvýznamnější místa v historickém centru Prahy (Staroměstské a Václavské náměstí) a zachytil například střety občanů s příslušníky invazních vojsk, podepisování protiokupační petice a shromáždění k uctění památky obětí. Národní filmový archiv vítá pomoc s objasněním původu tohoto materiálu."

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy