Ruská opozice tvrdí, že ji v Bělehradu sledovaly srbské úřady. Ty to popírají

ČTK ČTK
24. 1. 2022 20:35
Srbské úřady sledovaly ruské opozičníky, kteří se loni v květnu účastnili srazu v Bělehradu. Srbský ministr vnitra Alexandar Vulin poté odjel do Moskvy, kde předal přepisy jejich rozhovorů. Informovala o tom v pondělí srbská opoziční stanice Nova.rs. Vulin tvrzení odmítá. Jeden z účastníků schůzky byl nedlouho po návratu do Ruska zatčen.
Vladimir Kara-Murza.
Vladimir Kara-Murza. | Foto: Martin Novák

Představitelé ruské opozice v první půli května strávili v Bělehradě více než týden na semináři, který organizoval Andrej Pivovarov, bývalý šéf hnutí Otevřené Rusko. Tuto organizaci spojenou s někdejším ruským ropným magnátem a opozičním představitelem Michailem Chodorkovským prohlásil v roce 2017 ruský soud za nežádoucí.

Ruský opoziční politik Vladimir Kara-Murza, který setkání v jednom z bělehradských hotelů koordinoval, stanici Nova.rs sdělil, že účastníci akce byli od prvního do posledního dne sledováni srbskými službami. Advokát Dmitrij Zachvatov zveřejnil video, který muže sledující skupinu údajně zachycuje.

Dva dny po skončení semináře odcestoval Vulin do Ruska, kde přepisy rozhovorů ruských opozičníků v Bělehradě předal bezpečnostnímu poradci ruského prezidenta Nikolaji Patruševovi. Vyplývá to ze záznamu moskevské schůzky, který má stanice Nova.rs podle svých slov k dispozici. Vulin podle stanice poskytl Patruševovi informace s tím, že Otevřené Rusko má podporu ze Západu a "působí proti ruským zájmům".

"Pro Srbsko má boj proti barevným revolucím velký význam," uvedl také Vulin s odkazem na masové protesty, které na začátku 21. století vedly ke svržení některých autokratických režimů v zemích bývalého východního bloku. Pivovarov byl dva týdny po návštěvě srbského ministra vnitra v Moskvě zatčen.

Vulin tvrzení stanice odmítl, Kara-Murzu označil za lháře a naznačil, že se za své výroky ruský opozičník bude muset zodpovídat u soudu.

Srbsko pod vedením prezidenta Aleksandara Vučiče, kterého kritici viní z autoritářského způsobu vládnutí, deklaruje cíl vstoupit do Evropské unie, současně však udržuje vřelé vztahy s Moskvou a Pekingem. Vulin se v rámci srbské politické elity řadí k nejvýraznějším spojencům Ruska.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Na pochod Praha-Prčice se dnes po dvouleté pauze vydalo přes 17 500 turistů

Na trasy pochodu Praha-Prčice se dnes po dvouleté covidové pauze vydalo 17 508 turistů. První z nich vyrazili na trať už před 05:00. Po poledni se začali vracet účastníci kratších tratí a cyklisté. Před 13:00 zatím do cíle nedorazil žádný z účastníků nejdelší sedmdesátikilometrové trasy. Všichni se musí vrátit do dnešních 20:00.

Pořadatelé museli počet účastníků omezit kvůli výluce železničního provozu mezi Olbramovicemi a Chotovinami. Na trasy se tak vydali jen ti, kteří se dopředu elektronicky zaregistrovali, informovala za pořadatele Dana Horáková.

Letos se tak zájemci nemohli registrovat až na startu, jak byli zvyklí, pouze ukazovali QR kódy. "Potřebovali jsme zastropovat trasy, proto jsme registraci uzavřeli dva dny před pochodem. Kvůli rekonstrukcím železniční trati jsou trasy kyvadlové dopravy delší, posílili jsme i dopravu na jih," uvedla Horáková. Pořadatelé ocenili, že jim letos ubyla práce s penězi.

Trasy pro pěší měří od 23 do 70 kilometrů, přičemž nejdelší začíná v Praze. Část z 21 tras je vyhrazena pro cyklisty. "Cyklisti mají samostatné trasy od roku 2006, chtěli jsme zabránit nebezpečí, protože se míchali do tras pro pěší," doplnila Horáková.

Nejoblíbenější je dětská trasa z Votic dlouhá 23 kilometrů. "Využívají ji i senioři, kterým už to tolik nechodí. Vozíčkářská trasa začínala v Miličíně, vyrazilo na ni 98 vozíčkářů.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Hermannová se Štochlovou jsou na písku v Kusadasi ve čtvrtfinále

Plážové volejbalistky Barbora Hermannová s Marií-Sárou Štochlovou porazily na turnaji série Pro Tour Challenge v Kusadasi v prvním kole play off Italky Margheritu Bianchinovou a Claudii Scampoliovou 21:17, 23:21 a postoupily do čtvrtfinále. V tureckém přímořském středisku dosud neztratily ani set a zvýšily šance na účast na červnovém mistrovství světa v Římě.

České jedničky po vítězství ve skupině potvrdily dobrou formu i proti Italkám. První set získaly díky čtyřem bodům v řadě od stavu 17:17, ve vyrovnanější druhé sadě sice neproměnily tři mečboly, ale čtvrtou šanci na ukončení zápasu už využily. K vítězství si pomohly sedmi esy.

V odpoledním čtvrtfinále se Hermannová se Štochlovou utkají s osmým nasazeným německým párem Sandra Ittlingerová, Isabel Schneiderová. Bez ohledu na výsledek už je jasné, že při čtvrtém startu na okruhu vylepší společné maximum, kterým je květnové deváté místo z Dauhá. V Turecku neskončí hůř než páté.

Zdroj: ČTK
Další zprávy