Bělehrad - Srbská vláda oznámila, že nabízí milion eur za informace vedoucí k dopadení bosenskosrbského generála Ratka Mladiče, který je obviněn z válečných zločinů. Informuje o tom agentura Reuters.
Dopadení Mladiče a jeho bývalého šéfa Radovana Karadžiče je jedním z bodů, na kterých váznou jednání o vstupu Srbska do Evropské unie.
Odměna za Karadžiče však vypsána nebyla. Údajně není občanem země, a tak dle vládního pověřence pro jednání s EU Rasima Ljajiče Srbsko nemůže odměnu za jeho dopadení vypsat.
Šéf armády bosenských Srbů Mladič byl mezinárodním tribunálem v Haagu obviněn z genocidy, zločinů proti lidskosti a četných válečných zločinů, kterých se měl dopustit během obléhání Sarajeva v letech 1991 až 1996 a při masakru bosenských mužů v Srebrenici roku 1995.
Evropa chce výsledky
Je známo, že Mladič žil až do počátku roku 2006 v Srbsku, zřejmě pod ochranou některých příslušníků armády a bezpečnostních složek. Z válečných zločinů je obviněn i Karadžič. Evropa se na oba muže dívá jako na zločince, pro srbské nacionalisty však zůstávají národními hrdiny. Za Mladičovu hlavu vypsaly odměnu pět milionů dolarů roku 1999 i Spojené státy.
Jedním z důvodů, proč srbská vláda nyní odměnu za Mladiče vypsala, může být jednání ministrů zahraničí zemí EU, které se uskuteční v pondělí. Bude se na něm zkoumat pokrok, který Srbsko učinilo.
Neochota vypořádat se s vlastní válečnou minulostí stála za zmrazením přístupových jednání mezi Evropskou unií a Srbskem, ke kterému došlo v květnu 2006. Jednání byla obnovena teprve v červnu 2007, poté, co se spolupráce zlepšila.
V sázce i Kosovo?
V interview, které poskytl rakouskému rozhlasu, připustil srbský prezident Boris Tadič, že pokrok ohledně Mladiče by mohl mít vliv i na otázku Kosova, na které se Srbsko a EU neshodnou.
Srbsko společně s Ruskem odmítá samostatnost této provincie, EU a USA ji podporují.
"Vydání Mladiče by mohlo zlepšit srbskou vyjednávací pozici v otázce Kosova. Mezinárodní důvěryhodnost Srbska by se dramaticky zvýšila, měli bychom výrazně lepší šance na obranu našich národních zájmů," cituje Reuters ze rozhovoru s Tadičem.
Pokud zpráva předsedkyně tribunálu Carly del Ponteové bude srbské snahy hodnotit pozitivně, mohla by EU zahájit rozhovory o Stabilizační a asociační dohodě se Srbskem. Tato dohoda bývá předstupněm členství v EU.
Odměny 250 000 eur byly vyhlášeny i za informace vedoucí k dopadení bývalého velitele srbských bezpečnostních sil v západní Bosně Stojana Župljanina a prezidenta samozvané "Republiky Srbská Krajina" v Chorvatsku Gorana Hadžiče.