Symbol vojenské síly a komerční letoun. Co jsou zač stroje, které se srazily v USA?

Jiří Fantík Jiří Kropáček Jiří Fantík, Jiří Kropáček
30. 1. 2025 16:57
Ve středu večer východoamerického času se nad Washingtonem srazilo dopravní letadlo s vojenským vrtulníkem. Havárii zřejmě nikdo nepřežil. Grafika Aktuálně.cz nabízí detailnější pohled na tragickou srážku. Popisuje konstrukci a historii výroby obou strojů a jejich srovnání.

Letadlo CRJ 701

Foto: Shutterstock.com, Aktuálně.cz

Bombardier CRJ 701, který vyvinula kanadská společnost Bombardier Aerospace, je regionální dopravní letadlo, které se od svého uvedení do provozu v roce 2001 stalo oblíbenou volbou pro mnoho leteckých společností po celém světě. Tento model, součást rodiny Canadair Regional Jet, byl navržen jako odpověď na rostoucí poptávku po efektivních a úsporných regionálních proudových letadlech.

Technické specifikace

CRJ 701 je prodlouženou verzí menšího CRJ 200 a nabízí kapacitu 66 až 78 cestujících, což jej činí ideálním pro kratší a středně dlouhé tratě. Letoun je poháněn dvěma motory General Electric CF34-8C5, které mu umožňují dosáhnout maximální rychlosti 870 kilometrů za hodinu a uletět vzdálenost až 3620 kilometrů. Rozměry letadla jsou optimalizovány pro provoz na regionálních letištích: délka činí 32,51 metru, rozpětí křídel 23,24 metru a výška 7,57 metru. Maximální vzletová hmotnost dosahuje 34 020 kilogramů. 

Variabilita a obliba

CRJ 701 vznikl v několika variantách, včetně CRJ 705 s větší kapacitou a dalších modelů jako CRJ 900 a CRJ 1000. Tyto varianty byly navrženy tak, aby splnily různé potřeby leteckých společností. Mezi uživateli CRJ 701 jsou renomované aerolinky jako American Eagle, Delta Connection, Lufthansa CityLine a Air France HOP!. 

Budoucnost a dědictví

I když Bombardier ukončil výrobu těchto letounů a celý program CRJ byl prodán japonské společnosti Mitsubishi, modely CRJ 701 a jeho varianty nadále zůstávají klíčovými hráči na regionálních linkách po celém světě. Díky svým technickým parametrům a úspěšnému provozu si CRJ 701 vydobyl pevné místo v historii letectví a nadále slouží tisícům cestujících každý den.

 
JMI
Jaroslav Martínek Ing.přibližně před 2 měsíci

Prý příjdou dvě vlny ochlazení.

TB
Tom Brtpřibližně před 2 měsíci

Tak prý za tím , dle Trumpa, stojí diverzita. Co můžeme ještě čekat?

Právě se děje

Další zprávy