Výbušný Kašmír. Vše o sporu Indie a Pákistánu, jejich armádách a jaderném arzenálu

Martin Novák Denis Chripák Martin Novák , Denis Chripák
15. 8. 2019 15:17
Indové oslavili 15. srpna Den nezávislosti. Pákistánci si zase v tzv. "černý den" připomněli současný spor v Kašmíru. Napětí mezi těmito nesmiřitelnými sousedy trvá už desítky let a v nedávných dnech se vyostřilo, když se indická vláda rozhodla odebrat státu Džammú a Kašmír zvláštní autonomní status. Jak se spor o Kašmír vyvíjel? A jaké jsou armády Indie a Pákistánu, zemí, které obě vlastní jaderné zbraně?

Před 72 lety vyhlásily Indie a Pákistán nezávislost a Britská Indie se stala minulostí. Vyhrocený konflikt mezi nástupnickými státy přežil desetiletí a nyní je znovu válka na spadnutí. Indická vláda zrušila autonomní status Kašmíru, část tamních obyvatel a sousední Pákistán protestuje. Kašmír je jako stará rána stále otevřená a nehojí se. Konflikt je navíc podbarvený skutečností, že jak Indie, tak Pákistán mají prokazatelně funkční atomové zbraně.

Armády Indie a Pákistánu

Indie

Pákistán

60

miliard dolarů

10

miliard dolarů

1,325

milionu

620

tisíc

130–150

odhad

130–150

odhad

11. 5. 1998

28. 5. 1998

814

letadel

425

letadel

3 500

tanků

2 500

tanků

16

ponorek

8

ponorek

Indie versus Pákistán

Konflikty mezi Indií a Pákistánem

 

Právě se děje

před 9 minutami

V depu v Praze vykolejila při posunu lokomotiva, část příměstských vlaků stojí

V železničním depu v Praze Vršovicích v úterý ráno vykolejila při posunu lokomotiva. Nehoda zastavila provoz příměstských vlaků mezi hlavním nádražím a Braníkem. Obnovení provozu České dráhy předpokládají v poledne, vyplývá z jejich webu. Co bylo příčinou vykolejení stroje, se vyšetřuje. "Následně bude nakolejení speciální technikou a oprava kolejiště," uvedly dráhy.

před 38 minutami

Putin Saúdské Arábii nabídl systém protiraketové obrany S-400

Rusko je po útoku na saúdskoarabská ropná zařízení připraveno Rijádu pomoci a prodat mu systém protiraketové obrany S-400. Řekl to ruský prezident Vladimir Putin po pondělních rozhovorech o Sýrii s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a íránským prezidentem Hasanem Rúháním v Ankaře. Informovala o tom agentura Reuters. 

Další zprávy