Město duchů v Kašmíru. Indové vyhlásili zákaz vycházení, v ulicích hlídkují vojáci

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 7. 8. 2019 16:39
Ulice Šrínagaru, letního hlavního města indického státu Džammú a Kašmír, kde platí zákaz vycházení, jsou vylidněné s výjimkou hlídkujících vojáků. Ti mají zajistit, aby nevypukly nepokoje po pondělním rozhodnutí vlády indického premiéra Naréndry Módího zrušit zvláštní autonomní status převážně muslimy obývaného státu Džammú a Kašmír, napsala agentura AFP. Pákistán už omezil diplomatické vztahy s Indií.
Zavřený obchod ve Šrínagaru.
Zavřený obchod ve Šrínagaru. | Foto: Reuters

Milionový Šrínagar nyní vypadá jako město duchů - ozbrojení vojáci stojící na rozích ulic a před zátarasy z ostnatého státu jsou obvykle jediní lidé, které je na ulicích vidět. Informací z tohoto himálajského státu je jen velmi málo. Společně s vyhlášením zákazu vycházení bylo odpojeno telefonní spojení a internet.

Navzdory odříznutí Šrínagaru od okolního světa se v úterý objevily informace o sporadických protestech. Nejmenovaný zdroj z městské nemocnice agentuře AFP sdělil, že tu bylo hospitalizováno nejméně šest lidí se střelnými a dalšími zraněními.

Podle policisty, který si nepřál být jmenován, se jeden z protestujících utopil, když při útěku před policií skočil do řeky, dodala AFP. Tyto zprávy ale není možné ověřit z žádného jiného zdroje.

Vojáky střežená kontrolní stanoviště jsou na hlavních ulicích po každých 100 metrech. Z domů mají dovoleno vycházet jen lidé v nezbytně nutných profesích. Prakticky všechny obchody jsou zavřené a do města se nedostává žádné čerstvé zboží.

Pákistán ve středu také oznámil, že omezuje diplomatické vztahy s Indií. 

Indická část Kašmíru je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde tvoří většinu muslimové. Povstalci tam od roku 1989 bojují proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou. Konflikt si už vyžádal téměř 70 tisíc obětí.

Na celou himálajskou oblast Kašmíru si činí nárok Indie i Pákistán, obě země, disponující jadernými zbraněmi, kontrolují jen část Kašmíru; od vyhlášení nezávislosti v roce 1947 o něj Dillí a Islámábád svedly dvě ze tří vzájemných válek.

 

Právě se děje

Další zprávy