Před 72 lety vyhlásily Indie a Pákistán nezávislost a Britská Indie se stala minulostí. Vyhrocený konflikt mezi nástupnickými státy přežil desetiletí a nyní je znovu válka na spadnutí. Indická vláda zrušila autonomní status Kašmíru, část tamních obyvatel a sousední Pákistán protestuje. Kašmír je jako stará rána stále otevřená a nehojí se. Konflikt je navíc podbarvený skutečností, že jak Indie, tak Pákistán mají prokazatelně funkční atomové zbraně.
Celková rozloha: 222 236 km2 Počet obyvatel: 13 milionů Náboženské složení: 68 % muslimové, 28 % hinduisté
Kašmírští muslimové se chtěli při dělení Indie v roce 1947 připojit k Pákistánu, ve hře byla také nezávislost Kašmíru. Indie to odmítla a dodnes odmítá. Mnozí muslimové se s tím nesmířili a vystupují proti Indii.
Dillí nepřipouští žádnou diskusi o změně hranic. Islámábád žádá referendum, ve kterém by se obyvatelé Kašmíru vyslovili k nezávislosti, setrvání v Indii, nebo připojení k Pákistánu.
Kašmírský ledovec, jehož nejvyšší bod je ve výšce 5753 metrů nad mořem. Nejvýše položené bojiště světa, proti sobě zde stojí hlídky indické a pákistánské armády. V roce 1984 podnikla indická armáda velkou ofenzivu a dobyla většinu Siačenu.
Indie1 300milionůPákistán208milionů
Indie3,28milionu km2Pákistán0,77milionu km2
Indie35na tisíc lidíPákistán52na tisíc lidí
Indie2,43Pákistán2,62
Indie68,8letPákistán68,1let
Indie74 %Pákistán60 %
Indie12letPákistán8let
Indie33 %Pákistán39 %
Indie2 000miliard dolarůPákistán273miliard dolarů
Indie7 200dolarůPákistán5 400dolarů
Indie6,7 %Pákistán5,3 %
Indie28 %Pákistán24,3 %
Indie78.místo na světěPákistán117.místo na světě(v žebříčku Corruption Receptions Index, seřazeno od nejnižší k nejvyšší)
Indie89Pákistán68
Konec Britské Indie a rozdělení kolonie na Pákistán a Indii. Rozdělení provázely masakry a násilnosti mezi hinduisty a muslimy.
V říjnu se nové státy střetly o Kašmír, většinu jeho území si udržela Indie po podepsání příměří na Nový rok 1949.
Válka v Kašmíru. Pákistánská armáda se pokusila odříznout indické vojsko od provincie, Indie přešla do protiofenzivy na sever Pákistánu. Jeho armáda se z pozic v Kašmíru stáhla.
Další vojenský konflikt, který skončil vyhlášením nezávislosti Východního Pákistánu pod názvem Bangladéš.
Indie a sedmnáct dní po ní i Pákistán poprvé úspěšně otestovaly jadernou bombu.
Válka o město Kargíl v Kašmíru. Pákistánská armáda ho obsadila, indická pak dobyla zpět v protiofenzivě.
Při teroristickém útoku pákistánských islamistů na budovu indického parlamentu v Dillí zemřelo 14 lidí, armády obou zemí byly uvedené do stavu bojové pohotovosti.
Při několika koordinovaných teroristických útocích v Bombaji zemřelo 174 lidí. Masakr spáchali pákistánští islamisté, Islámábád útoky odsoudil.
Po delší době propukly v únoru přestřelky na hranici v Kašmíru. Pákistán sestřelil indický vojenský letoun.
Indická vláda na začátku srpna zrušila autonomní status Kašmíru. Armáda hlídkuje v ulicích města, oblast je odstřižena od internetu.