Spolupracujeme ve všech směrech, shodli se Putin s Erdoganem. V Sýrii chtějí hledat politické řešení

ČTK ČTK
14. 11. 2017 0:24
Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin spolu jednali v Soči. Po neshodách z roku 2015 mezi Ruskem a Tureckem nezůstalo prakticky nic.
Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan
Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan | Foto: Reuters

Soči - Ankara podle Recepa Tayyipa Erdogana doufá v úplné zrušení zbylých ruských sankcí na dovoz tureckých produktů. Turecký prezident to v pondělí řekl na společné tiskové konferenci se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem v jihoruském Soči. Vztahy obou zemí byly zatíženy incidentem na syrsko-turecké hranici, kde turecké stíhačky v roce 2015 sestřelily ruský bombardér.

Podle Putina se však nyní styky plně normalizovaly a obě země těsně spolupracují "prakticky ve všech směrech".

Moskva zavedla sankce v listopadu 2015 v reakci na incident, při němž turecké stíhačky sestřelily nad turecko-syrskou hranicí ruský stroj Su-24. Bombardér, působící v rámci ruského uskupení v Sýrii, podle turecké verze narušil turecký prostor, což ruská strana popřela. Většinu omezení Rusko letos v květnu zrušilo.

Prezidenti v pondělí jednali i o situaci v Sýrii, kde se nyní oba lídři chtějí společně soustředit na hledání politických řešení. Další podrobnosti však žádný z nich neuvedl. Erdogan přitom před odletem z Ankary do Ruska kritizoval rusko-americké prohlášení k Sýrii, na němž se nedávno ve vietnamském Danangu dohodl Putin s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. V prohlášení kromě jiného uvedli, že syrská krize nemá vojenské řešení.

"Tomu moc nerozumím," řekl Erdogan. "Pokud vojenské řešení nepřipadá v úvahu, pak ti, kdo to tvrdí, by odtud měli své vojenské jednotky odvolat," dodal turecký prezident.

Předmětem jednání byla také výstavba prvního jaderného reaktoru první turecké jaderné elektrárny v Akkuyu, na níž pracuje ruská státní společnost Rosatom. Reaktor by podle Putina měl zahájit provoz v roce 2023.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy