Damašek/Moskva -
Spojenecké oddíly turecké armády dnes vstoupily do severosyrského města Afrín, o něž bojuje turecká armáda proti syrským Kurdům. Podle mluvčího Svobodné syrské armády (FSA), což je v tomto boji spojenec Turků, se kurdské jednotky YPG z části města stáhly. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sdělil, že FSA získala kontrolu nad celým centrem města. Podle agentury AFP je dobyt celý Afrín, Kurdové ale podle agentury AP tvrdí, že se stále bojuje.
FSA podle svého mluvčího zatím nenarazila na odpor. Město je v obklíčení několik dní a uprchly z něj desítky tisíc lidí.
Erdogan řekl, že celé centrum města je v rukou spojenců turecké armády a vlají nad ním turecké vlajky. "Většina teroristů uprchla se staženým ohonem," prohlásil Erdogan, podle nějž se nyní město čistí od min a zbylých kurdských bojovníků. "V centru Afrínu vlají symboly důvěry a stability místo teroristických hadrů," prohlásil turecký prezident.
Kurdský představitel Hadía Júsuf popřel tureckou zprávu o dobytí města a sdělil agentuře AP, že boje pokračují. Turečtí vojáci a jejich spojenci podle něj provádějí masakry a Kurdové pomáhají civilistům dostat se z města.
Smyslem turecké ofenzivy proti celé pohraniční oblasti Afrín je vytlačit YPG od turecké hranice. Ankara tuto organizaci řadí k teroristickým.
Vstup protureckých oddílů do Afrínu potvrdila také exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR). "Turecké jednotky a jejich syrští spojenci získali kontrolu nad několika čtvrtěmi a boje pokračují," řekl Ramí Abdar Rahmán ze SOHR. Podle této organizace je postup protureckých oddílů rychlý.
Oddíly syrských protureckých bojovníků do Afrínu vstupovaly podle svého prohlášení z východu i ze západu. Civilisté, kteří ve městě ještě zůstali, se skryli do sklepů, sdělil jeden z nich agentuře AFP.
Boje se odehrávají také ve východní Ghútě u Damašku, z níž civilisté odcházejí po tisících. Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že dnes se z této části Sýrie evakuovalo na 25.000 lidí.
Rusko jako spojenec Damašku zabezpečuje koridor, jímž mohou civilisté odcházet. Východní Ghúta je v obležení syrské armády od roku 2013 a byla domovem asi 400.000 lidí. Podle centra pro usmíření, které zajišťuje plnění dohody o lokálním příměří, tento týden odešlo od otevření humanitárního koridoru z východní Ghúty více než 68.000 lidí.
Hlavní povstalecká skupina ve východní Ghútě Fajlak ar-Rahman oznámila, že s delegací OSN jedná o příměří, humanitární pomoci a evakuaci naléhavých zdravotních případů.