reklama
 
 

Turci tvrdí, že obklíčili město Afrín na severu Sýrie. Podle Kurdů bombardují všechny cesty

Aktualizováno 13. 3. 2018 13:21
Podle kurdských milic YPG ale zprávy o obklíčení nejsou pravdivé a je to jen "turecká propaganda". Kurdové zároveň tvrdí, že Turci bombardují veškeré cesty vedoucí do Afrínu.

Damašek/Ankara - Turecká armáda a spojenecké oddíly zahájily obléhání severosyrského města Afrín. Oznámila to v úterý turecká armáda, která od ledna bojuje na severu Sýrie proti tamním Kurdům. Armáda také oznámila, že Afrín je obklíčen, což ale popřely kurdské milice YPG, proti kterým Turci bojují. Podle turecké vlády je nyní pod kontrolou turecké armády více než polovina oblasti.

Už minulý týden turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že je město Afrín obklíčeno, i tehdy to však milice YPG popřely. Podle Erdogana se turecké jednotky blíží centru města.

Armáda ve svém úterním prohlášení uvedla, že obléhání města začalo v pondělí.

Milice YPG tvrdí, že Turecko bombarduje všechny silnice vedoucí k Afrínu a že tvrzení o obklíčení města je propaganda. Přiblížit se k městu je podle YPG kvůli bombám nemožné. Že je Afrín v obklíčení, ale potvrdila exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Podle ní se totéž týká i blízkých 90 vesnic. Jediná trasa vedoucí k této obklíčené části Afrínu je podle SOHR v dostřelu tureckých zbraní, takže je neprůjezdná.

Oblast Afrín spadá územně do syrské provincie Aleppo. Leží u turecké hranice a je domovem více než 170 tisíc lidí. V jejím stejnojmenném středisku žije přes 36 tisíc lidí. S přibližující se tureckou armádou začali z Afrínu prchat civilisté, kteří směřují do oblastí pod kontrolou syrské vlády.

Redur Xelil z kurdsko-arabské koalice Syrských demokratických sil (SDF) obvinil Turecko z demografických zásahů v Afrínu. Do vesnic, které Turci obsadili, jsou prý stěhovány rodiny Turkmenů a Arabů. Ankara to vzápětí popřela. Turci ale podle Xelila rozdávají novým obyvatelům majetek, který za sebou nechali prchající Kurdové.

Podle exilové SOHR zahynulo od ledna v turecké ofenzivě 199 civilistů včetně 32 dětí. Turecko tvrdí, že se vojsko civilním cílům vyhýbá a útočí jen na pozice YPG.

Turecko operaci zahájilo s cílem vytlačit YPG z blízkosti své hranice. Považuje tyto milice za součást turecké Strany kurdských pracujících (PKK), kterou řadí k teroristickým organizacím.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu v úterý řekl, že Turecko zabezpečí také město Manbidž, které leží východně od Afrínu. V tomto případě by mohla turecká armáda narazit na americké vojáky, kteří jsou v oblasti a podporují odtud YPG. Spojené státy považují kurdské milice za spojence v boji proti teroristické organizaci Islámský stát (IS).

autoři: Zahraničí, ČTK | 13. 3. 2018 9:45

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama