Washington - Spojené státy se zapojily do boje s novodobým otroctvím a dětskou prací.
Stalo se tak poté, co prezident Barack Obama před pár dny podepsal zákon, jenž zapovídá veškerý dovoz ryb a mořských plodů ulovených otroky v jihovýchodní Asii.
Ukončil tak výjimku, známou jako Tariff Act of 1930, která posledních 86 let umožňovala dovoz takového zboží v případě, že poptávku nelze uspokojit jiným způsobem.
Na seznamu je přes 350 druhů zakázaného zboží
Podle odhadů Mezinárodní organizace práce je v současné době téměř 21 milionů lidí obětmi otrokářské práce. Globálně pak nelegální trh s nucenou prací ročně vyprodukuje zisk v hodnotě 150 milionů dolarů.
Obnovení zákona se podle ministerstva práce týká více než 350 druhů zboží pocházejícího z dětské nebo nucené práce. Patří mezi ně mimo jiné například arašídy z Turecka, banány z Ekvádoru, káva z Kolumbie, koberce z Indie či ryby a krevety z Thajska.
Právě případ thajských rybářských lodí, na jejichž palubách pracovali uvěznění a zotročení dělníci, se loni dostal do centra pozornosti světových médií. Díky zprávám bylo zachráněno na 2000 zotročených rybářů a zabaveny mořské plody v hodnotě milionů amerických dolarů.
Mořské plody znamenají pro thajský potravinářský průmysl každoroční příjem až 3,7 miliardy dolarů.
Na právní mezeru v americké legislativě poprvé upozornila loni v dubnu agentura AP. Obama následně slíbil, že výjimku zruší. Už začátkem února zavedl opatření, podle kterého je možné do amerických přístavů zakázat přístup lodím, které jsou podezřelé z nezákonného rybolovu.