Američané jdou znovu do boje s otrokáři. Skoro 90 let směli dovážet zboží, které vyrobili otroci

Zahraničí Zahraničí
29. 2. 2016 21:48
Posledních 86 let se mohlo do Spojených států dovážet zboží, které vzešlo z práce novodobých otroků. Umožňovala to výjimka, která tak de facto legalizovala obchodování s výrobky, po nichž byla vysoká poptávka, jež se nedala uspokojit jinak. Na americký trh se tak dostávaly například mořské plody z thajských rybářských lodí, odkud byly loni osvobozeny dva tisíce otroků. Zákon, který před pár dny podepsal prezident Barack Obama, se bude týkat více než 350 druhů zboží.
Zákon se týká také importu produktů vzešlých z dětské práce.
Zákon se týká také importu produktů vzešlých z dětské práce. | Foto: Aktuálně.cz, Lenka Klicperová / Člověk v tísni

Washington - Spojené státy se zapojily do boje s novodobým otroctvím a dětskou prací.

Stalo se tak poté, co prezident Barack Obama před pár dny podepsal zákon, jenž zapovídá veškerý dovoz ryb a mořských plodů ulovených otroky v jihovýchodní Asii.

Ukončil tak výjimku, známou jako Tariff Act of 1930, která posledních 86 let umožňovala dovoz takového zboží v případě, že poptávku nelze uspokojit jiným způsobem.

Na seznamu je přes 350 druhů zakázaného zboží

Podle odhadů Mezinárodní organizace práce je v současné době téměř 21 milionů lidí obětmi otrokářské práce. Globálně pak nelegální trh s nucenou prací ročně vyprodukuje zisk v hodnotě 150 milionů dolarů.

Obnovení zákona se podle ministerstva práce týká více než 350 druhů zboží pocházejícího z dětské nebo nucené práce. Patří mezi ně mimo jiné například arašídy z Turecka, banány z Ekvádoru, káva z Kolumbie, koberce z Indie či ryby a krevety z Thajska.

Právě případ thajských rybářských lodí, na jejichž palubách pracovali uvěznění a zotročení dělníci, se loni dostal do centra pozornosti světových médií. Díky zprávám bylo zachráněno na 2000 zotročených rybářů a zabaveny mořské plody v hodnotě milionů amerických dolarů.

Mořské plody znamenají pro thajský potravinářský průmysl každoroční příjem až 3,7 miliardy dolarů.

Na právní mezeru v americké legislativě poprvé upozornila loni v dubnu agentura AP. Obama následně slíbil, že výjimku zruší. Už začátkem února zavedl opatření, podle kterého je možné do amerických přístavů zakázat přístup lodím, které jsou podezřelé z nezákonného rybolovu.

Stali se obětmi obchodníků s lidmi. Každý rok jsou desítky afghánských chlapců a dívek prodány do otroctví nebo je stihne horší osud. | Video: Radio Free Europe/Radio Liberty
 

Právě se děje

Další zprávy