Saviano bude souzen v Římě. Označení "ministr podsvětí" není nové, v roce 1910 se jej dočkal Giovanni Giolitti, který byl v letech 1892 až 1921 pětkrát premiérem Itálie. Ve spojení se Salvinim jej použil Saviano kvůli napojení šéfa protiimigrační Ligy na některé politiky na jihu Itálie a okolnosti jeho zvolení.
"Salvini byl zvolen v Kalábrii na politickém shromáždění ve městě Rosarno. V prvních řadách tehdy stáli lidé z rodiny Pesce, která tradičně patří k 'Ndranghetě a je navázaná na rodinu Belloco, mocnou organizaci obchodující s drogami. (Salvini) přitom neřekl ani slovo. Ten zbabělec neřekl ani slovo o tom, že je proti 'Ndranghetě. Řekl, že Rosarno zná celý svět kvůli slumům a ty prý jsou hlavním problémem města. A přitom je to už celá desetiletí bašta 'Ndranghety. Tak to je Matteo Salvini," připomněl Saviano politické začátky nynějšího ministra vnitra.
"My, spisovatelé, se vždy postavíme za Saviana," konstatoval Rushdie, který podobně jako italský autor žije pod policejní ochranou. "Odsuzujeme tento poslední ostudný útok na jeho právo (vyjádřit svůj názor)," dodal.
"Nemůžeme mluvit o svobodě projevu, pokud je někdo souzen za svůj názor," argumentuje podobně Kureishi. "Takové věci by se měly dít jen v antiutopickém románu 1984 George Orwella, a nikoli v současné demokratické zemi," dodává. Trestní oznámení, které ministr vnitra na spisovatele podal, podle Kureishiho "hluboce sráží pověst Itálie v Evropě jako národa umělců, spisovatelů a filozofů".
Z dalších spisovatelů se za Saviana postavili například Španělé Javier Cercas a Manuel Vilas či Američan Nathan Englander.
Cercas doufá, že "italský soud uzná, že nazvat ministra vnitra ministrem podsvětí je tím, čím se to jeví: legitimním způsobem kritiky moci". Salviniho považuje tento španělský spisovatel za "nejznepokojivějšího politika současné Evropy, za lídra nacionalistického populismu".
"Politická perzekuce, jíž je (Saviano) vystaven, představuje útok na svobodu projevu, demokracii a kulturu," soudí Vilas.