Peníze pro sirotky jsem nezpronevěřil, odmítá obvinění novinář, který si vymýšlel

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 12. 2018 21:23
Bývalý redaktor renomovaného německého časopisu Der Spiegel Claas Relotius, který si ve svých reportážích ve velkém vymýšlel a manipulativně upravoval rozhovory, odmítl obvinění, že zpronevěřil peníze určené syrským sirotkům. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle Relotiusova právníka peníze, které lidé posílali na jeho osobní účet po zveřejnění vymyšlené reportáže, poslal novinář na pomoc uprchlíkům v Iráku. Peníze hodlá dárcům vrátit.
Claas Relotius
Claas Relotius | Foto: ČTK

Časopis Der Spiegel o víkendu uvedl, že Relotius od čtenářů žádal příspěvky na syrské sirotky v Turecku, které následně plynuly na jeho osobní účet. Redakce prý o těchto aktivitách nevěděla.

Právní zástupce novináře dnes popřel, že by Relotius peníze zpronevěřil. Čtenáři se podle něj bývalému redaktorovi Spiegelu začali s nabídkou finanční pomoci syrským uprchlíkům ozývat po zveřejnění jeho reportáže v roce 2016, která byla "v podstatných bodech zfalšovaná". Jejími protagonisty byly dvě syrské děti, které uprchly před válkou do Turecka.

Relotius podle vysvětlení právního zástupce na e-maily odpovídal a nabízel, že bude příspěvky sbírat na svém soukromém kontě, neboť časopis žádné charitativní konto k dispozici nemá. V komunikaci s dárci přitom novinář "udržoval iluzi o skutečné existenci líčeného sourozeneckého páru".

Relotius podle právní kanceláře, která jej zastupuje, neměl v úmyslu si vybrané peníze ponechat. Ve skutečnosti údajně částku ve výši 7000 eur, které shromáždil, zvýšil z vlastních prostředků na 9000 eur, které poslal v říjnu 2016 na účet charity na podporu dětí, které uprchly před válkou v Iráku. "Všem dárcům peníze v plné výši vrátí," zdůraznili v dnešním vysvětlení Relotiusovi právníci.

Der Spiegel minulý týden oznámil, že Relotius, který pro něj od roku 2007 pracoval nejdříve jako novinář na volné noze a zhruba rok a půl jako řádný zaměstnanec, si vymýšlel ve svých reportážích ze zahraničí rozhovory i některá fakta. Přinejmenším částečně tak prý zfalšoval nejméně 14 článků.

Kauza třiatřicetiletého redaktora otřásla německou mediální scénou a podle analytiků mimo jiné dodala munici lidem, kteří na demonstracích německé noviny označují za "lživý tisk" (Lügenpresse).

Video: Vymyšlené články novináře Spiegelu? Chyba systému, selhala kontrola, říká Procházková

Spiegel má detailní kontrolní systém, text prochází pěti koly kontoroly, Relotius využil chyby v systému, dokázal ze sebe udělat oblíbeného autora | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
Další zprávy