Peníze pro sirotky jsem nezpronevěřil, odmítá obvinění novinář, který si vymýšlel

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 12. 2018 21:23
Bývalý redaktor renomovaného německého časopisu Der Spiegel Claas Relotius, který si ve svých reportážích ve velkém vymýšlel a manipulativně upravoval rozhovory, odmítl obvinění, že zpronevěřil peníze určené syrským sirotkům. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle Relotiusova právníka peníze, které lidé posílali na jeho osobní účet po zveřejnění vymyšlené reportáže, poslal novinář na pomoc uprchlíkům v Iráku. Peníze hodlá dárcům vrátit.
Claas Relotius
Claas Relotius | Foto: ČTK

Časopis Der Spiegel o víkendu uvedl, že Relotius od čtenářů žádal příspěvky na syrské sirotky v Turecku, které následně plynuly na jeho osobní účet. Redakce prý o těchto aktivitách nevěděla.

Právní zástupce novináře dnes popřel, že by Relotius peníze zpronevěřil. Čtenáři se podle něj bývalému redaktorovi Spiegelu začali s nabídkou finanční pomoci syrským uprchlíkům ozývat po zveřejnění jeho reportáže v roce 2016, která byla "v podstatných bodech zfalšovaná". Jejími protagonisty byly dvě syrské děti, které uprchly před válkou do Turecka.

Relotius podle vysvětlení právního zástupce na e-maily odpovídal a nabízel, že bude příspěvky sbírat na svém soukromém kontě, neboť časopis žádné charitativní konto k dispozici nemá. V komunikaci s dárci přitom novinář "udržoval iluzi o skutečné existenci líčeného sourozeneckého páru".

Relotius podle právní kanceláře, která jej zastupuje, neměl v úmyslu si vybrané peníze ponechat. Ve skutečnosti údajně částku ve výši 7000 eur, které shromáždil, zvýšil z vlastních prostředků na 9000 eur, které poslal v říjnu 2016 na účet charity na podporu dětí, které uprchly před válkou v Iráku. "Všem dárcům peníze v plné výši vrátí," zdůraznili v dnešním vysvětlení Relotiusovi právníci.

Der Spiegel minulý týden oznámil, že Relotius, který pro něj od roku 2007 pracoval nejdříve jako novinář na volné noze a zhruba rok a půl jako řádný zaměstnanec, si vymýšlel ve svých reportážích ze zahraničí rozhovory i některá fakta. Přinejmenším částečně tak prý zfalšoval nejméně 14 článků.

Kauza třiatřicetiletého redaktora otřásla německou mediální scénou a podle analytiků mimo jiné dodala munici lidem, kteří na demonstracích německé noviny označují za "lživý tisk" (Lügenpresse).

Video: Vymyšlené články novináře Spiegelu? Chyba systému, selhala kontrola, říká Procházková

Spiegel má detailní kontrolní systém, text prochází pěti koly kontoroly, Relotius využil chyby v systému, dokázal ze sebe udělat oblíbeného autora | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 4 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 4 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy