Špicberky se zachvěly. Archa rostlin v bezpečí

rst
21. 2. 2008 19:30
Největší zemětřesení v dějinách Norska vyděsilo vědce
Cedule varující před výskytem ledních medvědů nedaleko města Longyearbyen na Špicberkách
Cedule varující před výskytem ledních medvědů nedaleko města Longyearbyen na Špicberkách | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Longyearbyen - Nejsilnější zemětřesení v norských dějinách zasáhlo ve čtvrtek souostroví Špicberky, ležící asi 1000 kilometrů od severního pólu. Jeho síla dosáhla 6,2 stupňů Richterovy škály.

Ztráty na životech zatím nejsou hlášeny, čeká se ještě na zprávy z černouhelných dolů v ruské osadě Barentsburg, ale ani tam zřejmě nikdo o život nepřišel.

Obavy vědců se bezprostředně po otřesech upíraly na to, zda svou první vážnou zkoušku životnosti vydržela také tzv. "Noemova archa plodin".

Archa je supermoderní ve skále umístěné úložiště zmrzlých semen různých světových rostlin. Ty jsou zde uchovávány pro případ nenadálé přírodní nebo jaderné katastrofy, která by mohla plodiny zničit.

O Arše plodin se dočtete více ZDE 

Prohlédněte si video o bance plodin VPRAVO

Příští týden má na Špicberky do tamní temné polární zimy dorazit předseda Evropské komise José Manuel Barroso a další světoví státníci, kteří by měli toto unikátní uložiště slavnostně otevřít.

Otřesy pod mořským dnem

Epicentrum zemětřesení seismologové lokalizovali asi 140 kilometrů od na ostrově jediného trvale obydleného norského města Longyearbyen v hloubce 10 km v Barentsově moři.

"Probudili jsme se a vše kolem nás se třáslo. Než jsme se stačili vzpamatovat, bylo po všem. Nejprve jsem si myslela, že jde o sněžnou bouři demolující náš dům," uvedla Ane-Karin Bekken, jedna z několika tisíc obyvatel Longyearbyenu pro agenturu Reuters.

V současné době je na Špicberkách polární noc po celých čtyřiadvacet hodin.

Poslední větší zemětřesení bylo na Špicberkách, které leží severně od evropské pevniny, v roce 1976, ale dosahovalo pouze síly 5,5 stupňů Richterovy škály.

 

 

Právě se děje

před 13 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 14 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy