reklama
 
 

Španělský profesor objevil Picassovy neznámé rytiny

3. 12. 2009 13:33
"Byl to velmi zajímavý moment," popsal Soria britskému listu The Guardian moment, kdy rytiny objevil

Madrid - Španělský profesor Andrés Soria náhodně objevil třináct rytin Pabla Picassa, přičemž dvě nejsou dosud známé. Díla byla ukryta mezi stránkami jedné knihy, kterou vlastnila španělská milovnice umění a Picassova múza Dora Maarová.

Akvatinty nalezl profesor Soria na začátku tohoto roku, když si náhodně listoval ilustrovanou sbírkou básní Španěla Luise de Góngora, kterou zakoupila španělská Národní knihovna zhruba před deseti lety.

Knihu, která byla poctou jednomu z neoblíbenějších Picassových básníků, ale ilustroval jiný umělec - Ignacio Gonzáles de la Serna. Zdá se však, že se jeho ilustrace Picassovi nelíbily, a tak Sernovy obrázky z knihy vytrhal a vložil do ní svou verzi.

Dokonce u Serenova jména na začátku knihy namaloval Piccaso jakousi masku. Piccasovy akvatinty zůstaly v knize, kterou pak věnoval Maarové, francouzské fotografce a malířce. S tou měl ve třicátých a čtyřicátých letech bouřlivý vztah.

Kniha přináší Picassovo specifické věnování jeho lásce, jejíž jméno bylo propleteno i se jménem básníkovým. Podle teorie profesora Soria byla kniha originálním Picassovým dárkem pro jeho milovanou. Nález těchto unikátních děl, byl ohromující.

"Byl to velmi zajímavý moment," popsal Soria britskému listu The Guardian moment, kdy rytiny objevil. Většina těchto děl byla samotným Picassem reprodukována později v jeho osobní poctě Góngorovi.

Šlo o limitovanou edici, která byla vydána v roce 1948 a která obsahovala na dvacet rytin. Profesor Soria nyní vyzývá experty na Picassovo dílo, aby se na tento unikátní nález zaměřili a poodhalili případně více.

Vztah Maarové a Picassa byl opředen mnoha divokými historkami. Seznámili se v lednu 1936 na terase kavárny. Mladá umělkyně zaujala Picassa nejen svým vzhledem, ale také tím, že se při hře s nožem zranila do krve. Její zakrvácené rukavičky si pak Picasso vyžádal jako dar.

Maarová při soužití s Picassem pořídila stovky snímků svého milence, z nichž nejcennějšími se staly fotografie Picassa při práci na proslulém díle Guernica. On zase vytvořil desítky skic, akvarelů i maleb inspirovaných jejich vztahem. Nejproslulejším obrazem a zároveň jedním z nejdražších na světě je obraz nazvaný "Dora Maarová s kočkou". 

autor: Lucie Kalivodová | 3. 12. 2009 13:33

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama