Mimořádná zpráva

Španělský profesor objevil Picassovy neznámé rytiny

Lucie Kalivodová
3. 12. 2009 13:33
"Byl to velmi zajímavý moment," popsal Soria britskému listu The Guardian moment, kdy rytiny objevil

Madrid - Španělský profesor Andrés Soria náhodně objevil třináct rytin Pabla Picassa, přičemž dvě nejsou dosud známé. Díla byla ukryta mezi stránkami jedné knihy, kterou vlastnila španělská milovnice umění a Picassova múza Dora Maarová.

Akvatinty nalezl profesor Soria na začátku tohoto roku, když si náhodně listoval ilustrovanou sbírkou básní Španěla Luise de Góngora, kterou zakoupila španělská Národní knihovna zhruba před deseti lety.

Knihu, která byla poctou jednomu z neoblíbenějších Picassových básníků, ale ilustroval jiný umělec - Ignacio Gonzáles de la Serna. Zdá se však, že se jeho ilustrace Picassovi nelíbily, a tak Sernovy obrázky z knihy vytrhal a vložil do ní svou verzi.

Dokonce u Serenova jména na začátku knihy namaloval Piccaso jakousi masku. Piccasovy akvatinty zůstaly v knize, kterou pak věnoval Maarové, francouzské fotografce a malířce. S tou měl ve třicátých a čtyřicátých letech bouřlivý vztah.

Pablo Picasso.
Pablo Picasso. | Foto: Aktuálně.cz

Kniha přináší Picassovo specifické věnování jeho lásce, jejíž jméno bylo propleteno i se jménem básníkovým. Podle teorie profesora Soria byla kniha originálním Picassovým dárkem pro jeho milovanou. Nález těchto unikátních děl, byl ohromující.

"Byl to velmi zajímavý moment," popsal Soria britskému listu The Guardian moment, kdy rytiny objevil. Většina těchto děl byla samotným Picassem reprodukována později v jeho osobní poctě Góngorovi.

Šlo o limitovanou edici, která byla vydána v roce 1948 a která obsahovala na dvacet rytin. Profesor Soria nyní vyzývá experty na Picassovo dílo, aby se na tento unikátní nález zaměřili a poodhalili případně více.

Guernica.
Guernica. | Foto: Reuters

Vztah Maarové a Picassa byl opředen mnoha divokými historkami. Seznámili se v lednu 1936 na terase kavárny. Mladá umělkyně zaujala Picassa nejen svým vzhledem, ale také tím, že se při hře s nožem zranila do krve. Její zakrvácené rukavičky si pak Picasso vyžádal jako dar.

Maarová při soužití s Picassem pořídila stovky snímků svého milence, z nichž nejcennějšími se staly fotografie Picassa při práci na proslulém díle Guernica. On zase vytvořil desítky skic, akvarelů i maleb inspirovaných jejich vztahem. Nejproslulejším obrazem a zároveň jedním z nejdražších na světě je obraz nazvaný "Dora Maarová s kočkou". 

 

Právě se děje

před 25 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 45 minutami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy