O žalářích CIA nejsou důkazy, tvrdí unie

Red Zah
5. 11. 2005 17:26
Řím Evropská unie nemá důkazy o tom,že by ve východní Evropě existovaly tajné věznice CIA, jak o tom informoval deník Washington Post.

Informoval o tom komisař pro spravedlnost, vnitro a bezpečnost Franco Frattini s tím, že bude nadále požadovat příslušné informace."Nic jistého tu nemáme. Polsko, Maďarsko, Česko, Slovensko a Rumunsko odpověděly záporně," uvedl Frattini. Komisař již v pátek vyzval příslušné země, aby "přijaly příslušná opatření a prověřily" zmíněné informace kolem CIA.

"Kdyby to bylo jisté, znamnalo by to obrovskou potíž, protože by tak byla porušena nejen evropská mezinárodní charta práv, ale především vlastní zákony těchto zemí", zdůraznil Frattini.

Podle Frattiniho je možné, že se vyšetřování celé záležtitosti ujme Rada Evropy, protože má narozdíl od Evropské komise pravomoc vysílat inspekce. "Pro jejich vyslání však zatím
chybí aspoň nějaké důkazy," připustil Frattini.

Nevládní organizace Human Rights Watch tvrdí, že několik východoevropských zemí, mezi nimiž by mohlo být Polsko a Rumunsko, poskytlo CIA tajná zadržovací střediska na svých územích. Podle listu The Washington Post těmito zařízeními, známými jako "černá místa", v osmi zemích, včetně několika východoevropských, prošlo přes sto osob podezřelých z terorismu.

Přečtěte si o reakci českých úřadů.

Co o kauze napsal deník Financial Times

 

Právě se děje

před 16 minutami

Stav šéfa KSČM Filipa se po středečním infarktu zlepšuje, nemocnici by mohl opustit v pátek

Stav šéfa KSČM Filipa se po středečním infarktu a následném kardiologickém zákroku zlepšuje. Všeobecnou fakultní nemocnici na pražském Karlově náměstí ale ve čtvrtek ještě neopustí. Pro ČTK to řekla mluvčí nemocnice Marie Heřmánková.

Pokud se nic nezmění, mohl by podle Heřmánkové Filip hospitalizaci ukončit v pátek. Lékaři Filipův infarkt zachytili v časném stadiu. Ve středu uvedli, že to dává pacientovi naději na časné propuštění do domácí péče. Pětašedesátiletý Filip hned ve středu po zprůchodnění cév avizoval, že v pátek bude zpět v práci. Podle jeho spolupracovníků šlo spíš o jeho přání.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

"Rasismus je jed." Merkelová odsoudila útok v Hanau, střelec byl podle ní extremista

Podle německé kancléřky Angely Merkelové toho hodně ukazuje na to, že střelec z Hanau byl motivován pravicovým extremismem, rasismem a nenávistí k lidem jiného původu. Merkelová to ve čtvrtek řekla na tiskové konferenci v Berlíně. "Hluboký smutek cítím já i lidé v celém Německu," dodala.

"Na závěrečné posouzení (činu) je příliš brzy," uvedla dále. "Ale mnohé teď nasvědčuje tomu, že pachatel byl motivován pravicovým extremismem, rasismem a nenávistí vůči lidem jiného původu, jiné víry nebo jiného vzhledu," podotkla.

"Rasismus je jed, nenávist je jed. Tento jed existuje v naší společnosti a nese vinu už na příliš mnoha zločinech."

Zdroj: ČTK
Další zprávy