O žalářích CIA nejsou důkazy, tvrdí unie

Red Zah
5. 11. 2005 17:26
Řím Evropská unie nemá důkazy o tom,že by ve východní Evropě existovaly tajné věznice CIA, jak o tom informoval deník Washington Post.

Informoval o tom komisař pro spravedlnost, vnitro a bezpečnost Franco Frattini s tím, že bude nadále požadovat příslušné informace."Nic jistého tu nemáme. Polsko, Maďarsko, Česko, Slovensko a Rumunsko odpověděly záporně," uvedl Frattini. Komisař již v pátek vyzval příslušné země, aby "přijaly příslušná opatření a prověřily" zmíněné informace kolem CIA.

"Kdyby to bylo jisté, znamnalo by to obrovskou potíž, protože by tak byla porušena nejen evropská mezinárodní charta práv, ale především vlastní zákony těchto zemí", zdůraznil Frattini.

Podle Frattiniho je možné, že se vyšetřování celé záležtitosti ujme Rada Evropy, protože má narozdíl od Evropské komise pravomoc vysílat inspekce. "Pro jejich vyslání však zatím
chybí aspoň nějaké důkazy," připustil Frattini.

Nevládní organizace Human Rights Watch tvrdí, že několik východoevropských zemí, mezi nimiž by mohlo být Polsko a Rumunsko, poskytlo CIA tajná zadržovací střediska na svých územích. Podle listu The Washington Post těmito zařízeními, známými jako "černá místa", v osmi zemích, včetně několika východoevropských, prošlo přes sto osob podezřelých z terorismu.

Přečtěte si o reakci českých úřadů.

Co o kauze napsal deník Financial Times

 

Právě se děje

před 32 minutami

Na jihu Francie se zřítil visutý most, do řeky spadlo auto a nákladní vůz. Nejméně jeden člověk zemřel

Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko jihofrancouzského města Toulouse. Oznámil to místní list La Depéche du Midi a informaci o mrtvém potvrdili podle agentury AFP hasiči. Do řeky Tarn se podle médií zřítilo osobní auto a nákladní vůz. Zástupce departamentu Haute-Garonne, ve kterém se zřícený most nachází, uvedl, že neštěstí postihlo tři vozy.

Visutý silniční most, který se zřítil, spojoval obce Mirepoix-sur-Tarn a Bessiéres, jež leží zhruba 25 kilometrů severně od Toulouse. Byl dlouhý zhruba 150 metrů a široký pět metrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy