Miami - Komu patří sedmnáct tun stříbrných a zlatých mincí v hodnotě půl miliardy dolarů? V pondělí o tom začal rozhodovat soud ve floridském Miami.
Z mořského dna nedaleko Gibraltaru je minulý rok tajně vyzvedla společnost Odyssey Marine Exploration a potichu je odvezla do USA.
Madrid tvrdí, že mince v hodnotě půl miliardy dolarů pocházejí z vraku španělské fregaty Nuestra Seňora de las Mercedes, která se potopila v bitvě s anglickými loděmi v říjnu 1804.
A tím pádem patří Španělsku.
Američtí potápěči namítají, že totožnost lodi není jistá, přesné souřadnice nálezu však - údajně kvůli bezpečnosti - prozradit odmítají.
Čtěte také: Lovci pokladů jsou novodobí piráti, zlobí se Španělé
Kdo má nárok?
"(Nuestra seňora de las Mercedes) neplnila v době svého potopení vojenské poslání. Přepravovala většinou soukromé zboží," citovala CNN právničku Odyssey Melindu MacConnelovou.
MacConnelová tvrdí, že i když skutečně půjde o zmíněnou španělskou loď, není nárok Madridu na poklad automatický, protože fregata nesplňovala tehdejší právní definici "suverénního nezabavitelného plavidla".
Dříve Odyssey naznačovala, že se pravděpodobně jedná o jednu z anglických lodí Merchant Royal či HMS Sussex, které se potopily v sedmnáctém století.
Čtěte také: Miliardový poklad leží u Gibraltaru
I ty, Peru?
"Námořní loď je námořní loď. Jde o majetek národní vlády, podléhající exkluzivní kontrole národní vlády," tvrdí právník zastupující zájmy Španělska James Goold.
"Záhada je vyřešena. Odyssey Marine Exploration vyzvedla mince a další předměty z pohřebiště, které je španělskou válečnou lodí Nuestra Seňora de las Mercedes."
Podle vyslaných odborníků, kteří si měli možnost část nálezu prohlédnout, byly některé z mincí vyraženy roku 1803 v tehdejší španělské kolonii Peru, ze které Nuestra Seňora na svou poslední cestu vyplula.
O poklad již projevila zájem i peruánská vláda. Podle úředníka španělského ministerstva kultury Josého Jimenéze je Madrid ochoten o tom s Limou jednat.