Madrid - Jak vypadali předchůdci lidí žijící v Evropě před milionem let? Obrysy se pomalu rýsují. Španělští paleontologové objevili prastarý zub jednoho z nich.
Zub byl objeven tuto středu na vykopávkách v pohoří Atapuerca na severu Španělska, nedaleko od místa, kde byly před deseti lety nalezeny dosud nejstarší pozůstatky předchůdce člověka na západě starého kontinentu.
Objeven předchůdce neandrtálce
Homo antecessor žil v oblasti dnešního Burgosu před 800 tisíci lety, tedy byl předkem neadrtálce.
"Skupina výzkumníků z Atapuerky nalezla třenový zub. Jde o nejstarší pozůstatky předchůdce člověka v západní Evropě. První analýzy umožňují předpokládat, že jde o předka homo antecessor," uvedla Nadace Atapuerca, která vykopávky spravuje.
Chrup starší než milion let
"Zub vypadá mírně opotřebovaný, nejspíše patřil osobě staré dvacet až pětadvacet let," dodal José Maria Bermudez de Castro, jeden ze tří paleontologů, kterým se nález povedl.
Geologická vrstva, v níž zub spočíval, umožňuje podle vědce datovat stáří střípku chrupu na více než 1,2 milionu let.
Neandrtálec byl sympaťák, tvrdí vědci - ČTĚTE ZDE
Osamocený nález však zatím nedovoluje přesněji určit, jakému druhu pračlověka zub kdysi patřil. Nadace nicméně doufá, že během pár měsíců se podaří dospět k přesnějším závěrům.
Během předchozího výzkumu se na stejném místě podařilo nalézt pazourkové nástroje, což vedlo k hypotéze, že se zde pračlověk usadil. Nález zubu je první důkaz, že tomu tak skutečně bylo.