Spánek skutečně zkrášluje, ukázali vědci

Petr Jemelka Petr Jemelka
16. 12. 2010 9:32
Nevyspalého člověka podvědomě poznáme během několika vteřin
Foto: Reuters

Stockholm - Švédští vědci prý konečně dokázali, že zdravý spánek zkrášluje. Osoby, které si pravidelně dopřávají osm a více hodin kvalitního spánku denně, podle studie, na níž upozornil deník The Independent, na své okolí působí zdravějším a přitažlivějším dojmem.

Důkazy přinesl velmi jednoduchý experiment provedený na Stockholmské univerzitě. Skupina pětašedesáti dobrovolníků  různého věku, vzdělání a pohlaví měla posuzovat fotografie, na nichž bylo zachyceno dvanáct mužů a dvanáct žen.

Každý člověk byl v balíčku fotografií zastoupen dvakrát. Jednou po kvalitním spánku, delším než osm hodin, podruhé nevyspalý. Dobrovolníci pak měli uhádnout, na které z fotek jim připadá daný jedinec ve větší psychické i fyzické pohodě.

Dobrovolníci téměř vždy neomylně zvolili snímek, na němž byl daný člověk vyspalý. 

"Rozdíly mezi unavenými a čerstvými osobami jsou velmi jemné, ale pozorovatelé si podvědomě všímají vizuálních známek únavy, které z tváře vyčtou během několika vteřin," vysvětlil vedoucí výzkumného týmu John Axelsson.

Schopnost rozeznat ve tváři známky únavy je podle vědců dána geneticky. Zjednodušeně řečeno fakt, že někdo přijde na rande odpočatý, nám napoví, že si může odpočinek dovolit, a tudíž se má dobře, což zase naznačuje, že je vhodným partnerem pro založení rodiny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy