Lži o Praze, neomylný Stalin a válka začala až v roce 1941. Tak ruská propaganda upravuje historii

Zahraničí Zahraničí
15. 5. 2018 7:54
Sovětští vojáci sehráli zásadní úlohu při porážce fašistického Německa a miliony z nich ve druhé světové válce položily své životy. Kremelská propaganda ale nikdy neváhala využít tohoto vítězství k vlastním cílům a ovlivňování veřejného mínění v zemích východní Evropy. Navíc v řadě případů události války vykládala po svém. Od nástupu Vladimira Putina k moci tato tendence nápadně zesílila. Podívejte se na některé příklady.
Americké tanky M4 Sherman
Americké tanky M4 Sherman | Foto: U.S. Army / Wikipedia

Sovětský svaz zvítězil ve Velké vlastenecké válce bez pomoci západních spojenců

Sovětská (a dnes i část ruské) historiografie vždy bagatelizovala dopad zákona o půjčce a pronájmu z roku 1941, na jehož základě Spojené státy dodaly SSSR 15 tisíc letounů, 7500 tanků (na snímku americké shermany, kterým Rusové dali přezdívku Emča), 400 tisíc nákladních automobilů, 50 tisíc džípů, osm tisíc protiletadlových kanonů a 130 tisíc samopalů. Ale také 30 tisíc tun hliníku či 115 tisíc tun kaučuku pro válečný průmysl.

Nákladní automobily a další dopravní prostředky dodané USA a západními spojenci činily dokonce 70 procent přepravní techniky využívané Rudou armádou.

Počet lokomotiv dodaných SSSR ze Západu převýšil tehdejší sovětskou produkci dvaapůlkrát, počet železničních vagonů desetkrát.

Západní spojenci pak Rusům během války dodali takové množství potravin, "že by to uživilo desetimilionovou armádu po 1688 dní", což odpovídá celkovému trvání války.

Dodávky plynuly do SSSR nejenom v konvojích nebezpečnou cestou přes Severní moře, ale také přes Perský záliv a zejména přístavy na sovětském Dálném východě.

 

Právě se děje

Další zprávy