Lži o Praze, neomylný Stalin a válka začala až v roce 1941. Tak ruská propaganda upravuje historii

Zahraničí Zahraničí
15. 5. 2018 7:54
Sovětští vojáci sehráli zásadní úlohu při porážce fašistického Německa a miliony z nich ve druhé světové válce položily své životy. Kremelská propaganda ale nikdy neváhala využít tohoto vítězství k vlastním cílům a ovlivňování veřejného mínění v zemích východní Evropy. Navíc v řadě případů události války vykládala po svém. Od nástupu Vladimira Putina k moci tato tendence nápadně zesílila. Podívejte se na některé příklady.
Ministr zahraničí SSSR Vjačeslav Molotov podepisuje sovětsko-německý pakt. Jeho německý protějšek Joachim von Ribbentrop s Josifem Stalinem v pozadí.
Ministr zahraničí SSSR Vjačeslav Molotov podepisuje sovětsko-německý pakt. Jeho německý protějšek Joachim von Ribbentrop s Josifem Stalinem v pozadí. | Foto: wikipedia.org

Sovětský svaz po celou válku bojoval s fašisty

Kreml se samozřejmě příliš nehlásí k paktu, který 23. srpna 1939 podepsali v Moskvě německý ministr zahraničních věcí Joachim von Ribbentrop a lidový komisař zahraničí Vjačeslav Molotov.

Ačkoliv chtěl Stalin podpisem paktu získat čas k vyzbrojení Rudé armády, podpis smlouvy s hitlerovským Německem znamenal zradu Polska a zásadní zpochybnění politiky, kterou Moskva do té doby vůči Berlínu vedla. 

V září 1939 se v Brestu Litevském kupříkladu konala v rámci invaze do Polska slavnostní německo-sovětská vojenská přehlídka.

Podle průzkumu nevládní organizace Levada-Center v roce 2015 věřilo 17 procent respondentů, že pakt mezi Molotovem a Ribbentropem nikdy nebyl podepsán a představuje pouhý výmysl nepřátel Ruska, což je více než jednou tolik než v roce 2005. Třetina respondentů pak o paktu nikdy neslyšela.

 

Právě se děje

Další zprávy