Haag - Zhruba 1,5 milionu korun měsíčně dostane bývalý liberijský diktátor Charles Taylor na platy svých právníků.
Prezident obviněný z válečných zločinů a podpory povstalců během občanské války v Sierra Leone se včera poprvé účastnil stání u Zvláštího tribunálu v Haagu.
Taylor soud více než měsíc bojkotoval. Tvrdil, že neměl dostatek financí pro své obhájce. Tribunál proto rozhodl, že pro Taylora vyčlení 70.000 dolarů měsíčně. A to přesto, že obviněný diktátor finančními rezervami, uloženými v zahraničních bankách, s velkou pravděpodobností disponuje.
Peníze měl získat obchodem se zbraněmi, diamanty a dalším nerostným bohatstvím.
Na druhou stranu: soud si tak vymohl, že se Taylor bude účastnit soudního řízení a nebude jej - jako doposud - bojkotovat.
Obviněn ze sexuálního zotročování
Devětapadesátiletý bývalý prezident při úterním slyšení promluvil pouze jednou, a to aby popřel, že se v Sierra Leone podílel na sexuálním zotročování. Považuje se za něj znásilňování a zneužívání žen a dívek jako sexuálních otrokyň.
"Nemohu se účastnit této šarády, která nepřináší spravedlnost lidem z Libérie ani Sierry Leone," napsal o soudu v červnu soudcům v dopise Taylor.
Žaloba Taylora dále obvinila z vedení a vyzbrojování milicí, které za války znásilňovaly, mrzačily a zotročovaly civilisty. Prezident je však tvrdí, že je nevinen.
Statisíce mrtvých
Z čeho je Taylor obviněn:
- Terorizování civilního obyvatelstva
- Nezákonné zabíjení a mučení
- Sexuální a psychické násilí
- Využívání dětských vojáků
- Zotročování a nucené práce
- Rabování a drancování
Zvláštní tribunál pro Sierru Leone vznikl na základě dohody mezi OSN a sierraleonskou vládou v roce 2002. O rok později pak Taylora obvinil z válečných zločinů za brutální občanské války v letech 1991 až 2002.
Taylor měl podporovat sierraleonskou Jednotnou revoluční frontu (RUF). Té dodával zbraně, které byly placené z tzv. "krvavých diamantů", z nichž financoval válku ve vlastní zemi.
V konfliktu v Libérii mezi sebou bojovalo sedm etnických frakcí o kontrolu nad nerostnými zdroji - hlavně nad železnou rudou, diamanty, dřevem a kaučukem.
Obě války, jak v Sierra Leone, tak v Libérii, si vyžádaly celkem nejméně 300.000 životů. Miliony vysídlenců se ocitly bez domova. Desetitisíce obyvatel Sierra Leone - včetně dětí - bylo zmrzačeno, když jim rebelové usekli ruce a nohy.