Soukromá vesmírná loď Dragon konečně vyrazila k ISS

ČTK ČTK
18. 4. 2014 22:58
Posádce orbitálního komplexu veze zásoby a materiál pro akutní opravy stanice.
ISS - Ilustrační foto.
ISS - Ilustrační foto. | Foto: SpaceX

Mys Canaveral - Nákladní loď Dragon soukromé americké společnosti SpaceX vyrazila v pátek ve 21:25 SELČ z Mysu Canaveral k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Šestičlenné posádce orbitálního komplexu veze zásoby a materiál pro opravy stanice o celkové hmotnosti 2,5 tuny. Třetí zásobovací cesta Dragonu začala navzdory nepříznivému počasí, které na Floridě panovalo ještě několik hodin před startem.

Bezpilotní vesmírnou loď vynesla na oběžnou dráhu raketa Falcon 9. Společnost SpaceX musela její start z různých příčin třikrát odložit; dvakrát zůstala raketa ve startovací věži v březnu a naposledy toto pondělí kvůli úniku helia. Kvůli špatnému počasí hrozil další odklad i tentokrát, Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) však nakonec start povolil.

Část materiálu v lodi je určená pro akutní opravy, které mají astronauti na ISS naplánovány již na neděli a které by v případě dalšího odkladu byly ohroženy.

Mise má kromě dopravy materiálu za úkol ověřit technologický pokrok, který soukromá forma učinila s cílem zajistit zpětné získávání odhozených součástí rakety Falcon 9.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 6 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy