Američan Floyd nebyl nemocný, zabilo ho policistovo dušení, uvedli patologové

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 6. 2020 9:56
Smrt černocha George Floyda bylo zabití, muž netrpěl žádnými zásadními zdravotními neduhy. Podle agentury Reuters to vyplývá ze zprávy patologů, kteří prováděli Floydovu soukromou pitvu. Již dříve uvedl právní zástupce Floydovy rodiny, že lékaři konstatovali jako příčinu smrti udušení následkem tlaku na záda a krk.
Spojenými státy hýbe případ úmrtí černošského muže ve městě Minneapolis, který zemřel poté, co mu bělošský policista několik minut klečel na krku.
Spojenými státy hýbe případ úmrtí černošského muže ve městě Minneapolis, který zemřel poté, co mu bělošský policista několik minut klečel na krku. | Foto: Twitter/AJ

Nezávislé ohledání si objednali Floydovi pozůstalí, kteří byli nespokojení s výsledkem soudní pitvy.

Floyd zemřel před týdnem během zatýkání ve městě Minneapolis, kdy mu několik minut klečel na krku nyní již bývalý policista Derek Chauvin. Ten byl obviněn z vraždy. Floydova smrt vyvolala protesty proti policejní brutalitě na mnoha místech Spojených států.

Lékaři provádějící soukromou pitvu ve zprávě konstatovali, že Floyd netrpěl žádnými zásadními zdravotními potížemi, které by mohly vést k jeho smrti. Muž podle nich zemřel pravděpodobně ještě předtím, že byl naložen do přivolané sanitky.

"Nálezy ukazují na traumatickou asfyxii jako příčinu smrti a zabití jako druh smrti," řekla Allecia Wolsonová z Michiganské univerzity, která byla jedním ze dvou patologů, kteří privátní pitvu prováděli.

Závěry soukromé pitvy se výrazně liší od oficiálního ohledání, podle kterého ke smrti vedla kombinace policejního zákroku, zdravotních problémů a možných omamných látek v těle.

V trestním oznámení na Chauvina je uvedeno, že Floyd trpěl několika zdravotními problémy, mimo jiné onemocněním koronárních tepen a hypertenzním onemocněním srdce, což ke smrti stejně jako policejní zákrok přispělo. Výsledky oficiální pitvy také konstatovaly, že nebyly zjištěny žádné známky traumatické asfyxie, kdy je dušení vyvoláno tlakem na hrudník a břicho, či škrcení.

Chauvin podle trestního oznámení klečel na Floydově krku osm minut a 46 vteřin, z čehož dvě minuty a 53 vteřin bylo v době, kdy muž již nereagoval. Předtím Floyd prosil, aby ho policie nezabíjela, a opakovaně si stěžoval, že nemůže dýchat.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Osobní vlak u Černošic nedaleko Prahy se odpoledne dostal na stejnou kolej jako rychlík z Klatov. Nikdo není zraněný

Osobní vlak u Černošic nedaleko Prahy se odpoledne dostal na stejnou kolej jako rychlík z Klatov, který jel za ním. Strojvedoucí rychlíku ale stačil zareagovat a vlak zastavil. Událost se obešla bez zranění, nevznikla ani žádná hmotná škoda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy