Smrt černocha v USA zažehla nepokoje, policista byl propuštěn a obviněn z vraždy

Simona Fendrychová Zahraničí Simona Fendrychová, Zahraničí
Aktualizováno 29. 5. 2020 22:52
Napříč Spojenými státy už třetí noc za sebou zuří nepokoje a protesty proti policejnímu násilí na černošském obyvatelstvu. Vlnu pobouření vyvolala smrt George Floyda, který zemřel v Minneapolisu po zásahu policie. Někteří demonstranti zapalují obchody a rabují. Policie čelí kritice poté, co bez vysvětlení zatkla během protestu reportéra televize CNN. Guvernér Minnesoty se za to později omluvil.

George Floyd zemřel v pondělí krátce poté, co mu policista Derek Chauvin během zatýkání několik minut klečel na krku. Šestačtyřicetiletý muž ztratil vědomí a krátce po převozu do nemocnice zemřel. 

K Floydově smrti měla vést kombinace policejního zákroku, zdravotních problémů a možných omamných látek v těle. Podle televize CNN to uvádí trestní oznámení proti nyní již bývalému policistovi Chauvinovi. Ten byl v pátek zadržen a obviněn z vraždy.

"Máme důkazy," řekl prokurátor Mike Freeman. Americká stanice CNN mezitím zjistila, že proti expolicistovi bylo v minulosti podáno 18 stížností, některé z nich kvůli jeho krutému chování. Všichni čtyři policisté, kteří u zatýkání George Floyda byli, dostali výpověď. 

George Floyd byl Afroameričan a Chauvin, který ho zatýkal kvůli podezření, že chtěl v obchodě platit padělaným šekem, je běloch. Brutalitu policejního zákroku natočil kolemjdoucí svědek na telefon. Na videu je vidět, že se Floyd nebrání zatýkání a stěžuje si, že nemůže dýchat.

Policejní násilí proti neozbrojenému Afroameričanovi vyvolalo vlnu pobouření napříč Spojenými státy. Už třetí noc v řadě probíhají mnohdy násilné protesty nejen v Minneapolisu, kde k tragickému incidentu došlo. Přidala se i města jako Denver, New York, Chicago, Los Angeles, Memphis, Louisville nebo Oakland.

V Minneapolisu rozzuřený dav v noci na pátek zapálil budovu policejního oddělení. Shořel také obchodní dům Wallmart. Guvernér státu Minnesota, kde město leží, vyslal proti protestujícím národní gardu a vyhlásil stav nouze. Policie proti lidem používá slzný plyn, někteří protestující rabují obchody.

V New Yorku policie při střetu s demonstranty zatkla přes 40 lidí. Americký prezident Donald Trump násilí na protestech odsoudil a na Twitteru slíbil, že do Minneapolisu skutečně pošle národní gardu, kterou ve Spojených státech tvoří záložní složky ozbrojených sil.

Kromě toho pohrozil armádou. "Tito gauneři zneuctívají památku George Floyda a to já nedovolím. Právě jsem mluvil s guvernérem Timem Waltzem a řekl mu, že za ním naprosto stojí armáda. Při jakýchkoliv potížích převezmeme kontrolu, ale když začne rabování, začne i střelba," napsal.

Společnost Twitter, se kterou se Trump v posledních dnech dostal do nejednoho sporu, však k jeho příspěvku uvedla, že porušuje její pravidla, když "glorifikuje násilí". Tweet ale nesmazala s tím, že "může být v zájmu veřejnosti, aby zůstal dostupný".

Proč není vrah ve vězení?

Smrt George Floyda zasáhla mnoho lidí a znovu upozornila na policejní násilí vůči černošskému obyvatelstvu, které v USA kritizují politici i známé osobnosti. Policejní brutalitu odsoudili třeba americký basketbalista LeBron James nebo tenistka Martina Navrátilová, k účasti na protestech vybízí i řada hollywoodských hvězd.

Televizní moderátorka americké stanice CNN se v přímém přenosu dokonce rozbrečela. "Jako bílá žena jsem si vědoma svých privilegií v této zemi a jsem velmi naštvaná," omlouvala se za přerušení rozhovoru se zástupkyní města Minneapolis.

Policisté během jednoho z protestů v Minnesotě také zadrželi štáb televize CNN. Trojici novinářů nasadili pouta, což v živém vysílání zachytila položená kamera. Podrobnosti o důvodech zatčení zatím nejsou známé. Později byl štáb propuštěn.

Guvernér Walz se později za zadržení štábu veřejně omluvil. "Nebyl naprosto žádný důvod, aby se něco takového stalo," řekl Walz, který předtím o události hovořil s ředitelem CNN Adamem Zuckerem. 

Starosta Minneapolisu Jacob Frey vyzval obyvatele, aby protesty nevyhrocovali. Sám se ale přidal na stranu demonstrantů, kteří žádají, aby byli policisté stíháni za vraždu. "Posledních 36 hodin se potýkám víc než s čímkoliv jiným s jednou zásadní otázkou: Proč není muž, který zabil George Floyda, ve vězení?" řekl starosta na brífinku. "Pokud byste to udělali vy nebo já, byli bychom teď za mřížemi. A nemůžu přijít na uspokojivou odpověď na tuto otázku," dodal.

K zabití George Floyda se vyjádřil i tibetský vůdce dalajlama, který za příčinu jeho smrti označil rasismus a diskriminaci. Martin Luther King III., syn kazatele a nejvýznamnějšího vůdce afroamerického hnutí za občanská práva, citoval svého otce, který před padesáti lety řekl, že "nepokoje jsou jazykem nevyslyšených".

 

Právě se děje

Další zprávy