Canberra - Australský nejvyšší soud zrušil zákon, který povoloval sňatky homosexuálů na území jednoho z australských regionů.
Parlamentem Teritoria hlavního města Austrálie zákon prošel teprve v říjnu. Do dnešního dne se díky němu vzalo 27 párů, jejichž sňatek je teď kvůli novému rozhodnutí soudu zřejmě neplatný.
Podle ústřední vlády byl místní předpis v rozporu s federálním právem, přesněji s národním zákonem o manželství z roku 2004.
"To, zda by měly být sňatky lidí stejného pohlaví stanoveny zákonem, je záležitostí federálního parlamentu," uvedl soud v prohlášení. "Zákon o manželství v tuto chvíli nenabízí uzavírat nebo uznávat manželství mezi osobami stejného pohlaví. Zákon říká, že v Austrálii může být manželství uzavřeno pouze mezi mužem a ženou."
Svatba i anulace
Podle Rodneyho Croomea z australského hnutí za rovnost manželství je stanovisko nejvyššího soudu zničující pro páry, které se stihly sezdat, i pro jejich rodiny.
"Za dobu kratší než jeden týden jsme byli oddáni a znovu svobodní, alespoň z právního hlediska," řekl serveru BBC Ivan Hinton, který si minulou sobotu vzal svého partnera Chrise Teoha.
"Jsme stále svoji," uvedl Hinton. "Učinil jsem vůči Chrisovi závazek, že s ním strávím zbytek života," dodal.
Teritorium, do kterého spadá i hlavní město Canberra, přitom bylo prvním regionem Austrálie, který sňatek osob stejného pohlaví legalizoval. Některé australské státy nicméně umožňují uzavírat civilní svazky.
Nejvyšší státní zástupce už dříve varoval, že místní předpis nejspíš narazí na právní překážky.
Výzva k boji
Šéfka australských Zelených Christine Milneová uvedla, že z rozhodnutí soudu jasně vyplývá, že federální parlament může rovnost manželství ošetřit zákonem.
To je podle ní "naléhavou výzvou pro všechny v zemi, kteří podporují rovnost manželství, aby vyvinuli tlak na federální vládu a federální parlament, aby to změnil".
Návrh zákona o homosexuálních svazcích nicméně loni obě komory ústředního parlamentu zamítly.
Proti uzavírání manželství mezi lidmi stejného pohlaví se staví i australský premiér Tony Abbott, který stojí v čele liberálně-národní koalice.
Odmítavý postoj soudu přivítali také liberálové a křesťanská uskupení. "Je to o tom, poskytnout budoucnost příští generaci, která tak může být vychována svými biologickými rodiči, kdykoli je to možné," uvedlo v prohlášení Australské křesťanské lobby.
Ze zemí asijsko-pacifického regionu se v dubnu stal Nový Zéland první zemí, která sňatky mezi homosexuály povolila.