Dillí - V procesu s pěticí mužů, kteří měli loni v prosinci v autobusu v Dillí znásilnit a zavraždit studentku medicíny, vypovídal první svědek obžaloby.
Před takzvaným zrychleným soudem v indické metropoli poprvé promluvil třiadvacetiletý přítel dívky, který byl osudného večera násilníky rovněž napaden.
Za zavřenými dveřmi
Svědectví podal za zavřenými dveřmi, reportéři nebyli do soudní síně vpuštěni. Soud navíc právníkům zakázal, aby s novináři komunikovali.
S médii ale promluvil alespoň otec prvního svědka. "Můj syn útok vylíčí tak podrobně, jak jen to bude nutné, aby byli viníci potrestáni," řekl reportérovi agentury AFP.
Podle zpravodaje BBC přijel student biologie (jména obětí nesmějí být v Indii zveřejňována) k soudu na vozíku. Kvůli zraněním stále nemůže chodit bez pomoci.
Po výpovědi prvního svědka bylo jednání odročeno do středy, kdy ho vyslechne obhajoba. Celkem má u zvláštního soudu pro rychlé projednání případů vypovídat na osm desítek svědků.
Prokuratura tvrdí, že shromáždila dost důkazů (nejen svědeckých výpovědí), aby vinu obžalovaných prokázala. V případě, že se jí to povede, jim hrozí až trest smrti.
Konkrétně se jedná se o 33letého řidiče autobusu Rámu Singha, jeho 26letého bratra Mukeše Singha, jenž autobusy uklízel, dále 19letého prodavače ovoce Pavána Guptu, 24letého myče autobusů Akšaja Singha a 20letého kondičního trenéra Vinaje Šarmu.
Obžalovaní vinu odmítají
Pětice obžalovaných obvinění z celkem 13 trestných činů, včetně znásilnění, zabití a ničení důkazů, svorně odmítá. Advokáti dvou z nich navíc tvrdí, že policie jejich klienty mučila a násilím si vynutila přiznání. Šestého útočníka čeká soud pro mladistvé. Jakožto 17letému mu hrozí maximálně tři roky detence v nápravném zařízení pro nezletilé.
K napadení třiadvacetileté studentky medicíny došlo 16. prosince. Podle dřívějších výpovědí svědků šestice mladíků dívku znásilnila a vyhodila nahou z autobusu. Přivodila jí při tom tak vážná zranění, že po pár dnech v nemocnici zemřela. Před tím ji ale policisté stihli vyslechnout.
Případ v Indii vzedmul vlnu emocí a přinutil úřady, aby současnou situaci, kdy jsou znásilnění v zemi na denním pořádku, začaly řešit.
V neděli proto indický prezident Pranáb Mukherdží podepsal novelu zákona, jež násilí na ženách posuzuje přísněji, čímž volání veřejnosti částečně vyslyšel.