New York - Newyorský soudce stáhl obvinění bývalého šéfa Mezinárodního měnového fondu Dominiqua Strausse-Kahna ze sexuálního útoku. Podle očekávání tak ukončil případ, který se táhl od 14. května a který výrazně ovlivnil finanční svět i francouzskou vnitropolitickou scénu.
Prokurátor v případu Strausse-Kahna požádal v pondělí soudce, aby případ odložil.
O pravděpodobném odložení případu informovala již dříve newyorská média, podle nichž byla hlavním důvodem nedůvěryhodnost dvaatřicetileté pokojské Nafissatou Diallové, která opakovaně lhala o své minulosti.
Diallová se v pondělí spolu se svým advokátem Kennethem Thompsonem zúčastnila asi desetiminutové schůzky s prokurátory, na níž měla být informována o odložení případu. Krátce poté prokurátoři odložení případu oficiálně navrhli.
Právníci Diallové se v pondělí proti odložení případu rozhodli bojovat i za pomoci žádosti, aby soudce odvolal stávajícího státního zástupce a jmenoval zvláštního prokurátora. Podle odborníků citovaných Reuters má však tato nepříliš obvyklá žádost jen malé šance na úspěch.
Diallová dvaašedesátiletého Strausse-Kahna obvinila, že ji neurvale sexuálně napadl a přinutil k orálnímu sexu. Strauss-Kahn to popírá. Bezprostředně po incidentu byl zadržen.
Později byl na kauci propuštěn, ale nesmí opustit USA. Pokud by byl v případném soudním procesu shledán vinným, mohl by být odsouzen k mnohaletému žaláři. Kvůli incidentu odstoupil z vedení MMF a zřejmě přišel o šanci kandidovat příští rok na francouzského prezidenta.
Francouzským prezidentem už nebude
Soudí tak většina politologů, kteří zdůvodňují svůj názor rozsahem poškození obrazu tohoto politika, jenž ztělesňoval naděje levice na vítězství v prezidentských volbách v příštím roce.
"Nepředpokládám, že bude hrát nějakou významnou roli," řekl také profesor školy politických věd z Lille Rémi Lefébvre. "Jeho obraz byl přece jen poskvrněn odhaleními o jeho pohlavním životě, o finančních aspektech," dodal s narážkou na životní styl DSK, který už před aférou v USA sám přiznal, že jeho hlavní handicap jsou "ženy" a "prachy".
Socialisté podle přiznání jejich první tajemnice Martine Aubryové prožívali jeho pád jako "úder bleskem".
A jejich nadějím, oživeným ještě začátkem července, když se v New Yorku objevily první pochyby o věrohodnosti jeho údajné oběti, zasadilo poslední ránu nové obvinění proti DSK, tentokrát ve Francii.
Francouzská spisovatelka Tristane Banonová podala podnět k jeho trestnímu stíhání pro údajný pokus o znásilnění z roku 2002. Strauss-Kahn to okamžitě popřel.
Výhled na dlouhé vyšetřování a případná nová odhalení však přiměly socialisty obrátit list a pustit se boje o vítězství v podzimních vnitrostranických primárkách.
Někteří se ale domnívají, že v dlouhodobějším výhledu by zkušenosti ekonoma, který vedl MMF, mohly Straussu-Kahnovi umožnit, aby měl na politické scéně váhu. "Mohl by se vyjadřovat k vnitropolitickému dění, k vládní politice i ke krizi eurozóny," řekl politolog Frédérik Dabi z ústavu IFOP.