Soud se Chirakem byl odročen kvůli procedurální chybě

Petr Jemelka Petr Jemelka
8. 3. 2011 14:16
Čím později bude proces obnoven, tím více zkomplikuje Sarkozyho znovuzvolení
Jacques Chirac
Jacques Chirac | Foto: Reuters

Paříž  - Soud s bývalým francouzským prezidentem Jacquesem Chirakem byl pro stížnost jednoho z obhájců na procedurální nepřesnost odročen.

Napjatě očekávaný proces, v němž jeden z nejznámějších francouzských politiků čelí obvinění ze zpronevěry finančních prostředků pařížské radnice, se tak na několik měsíců přeruší.

Bývalý prezident a ministerský předseda podle obžaloby ještě jako starosta Paříže fakturoval platy 28 neexistujících zaměstnanců města a odměnu posílal svým politickým spojencům. Bylo to v letech 1977 - 1995.

Spolu s Chirakem, který vinu odmítá s tím, že nejednal v rozporu s tehdejší legislativou, bylo obviněno devět dalších lidí. Jsou mezi nimi ti, kdo měli peníze z rozpočtu neoprávněně čerpat, i ti kdo je podle obžaloby přijímali.

Pokud bude shledán vinným, hrozí osmasedmdesátiletému Chirakovi až desetileté vězeni a pokuta ve výši 150 tisíc eur (zhruba 3,6 milionu korun).

Podle analytiků je ale nepravděpodobné, že by soud v případě prokázání viny poslal exprezidenta do vězení. V úvahu prý přichází jen pokuta

Naposledy byla ve Francii bývalá hlava státu souzena po druhé světové válce. Maršál Philippe Pétain, jenž byl prezidentem v době německé okupace a aktivně s nacisty kolaboroval, byl tehdy za velezradu odsouzen k trestu smrti.

Ten mu první poválečný prezident Charles de Gaulle následně zmírnil na doživotí.

Sarkozymu zřejmě přibudou vrásky na čele.
Sarkozymu zřejmě přibudou vrásky na čele. | Foto: Reuters

Sarkozyho znovuzvolení

Soudní proces s Jacquesem Chirakem může znamenat vážný problém pro vládní stranu Unie pro lidové hnutí (UMP). Ta je totiž s Chirakem propojena a v případě jeho odsouzení by mohla přijít o další hlasy potřebné ke znovuzvolení prezidenta Nicolase Sarkozyho

Prezidentské volby se konají již příští rok a podle posledních průzkumů by první kolo voleb se ziskem 23 procent hlasů vyhrála kandidátka krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová.

Pro Sarkozyho by hlasovalo pouze 21 procent voličů.

Marine Le Penová těží ze své ostře nacionalistické rétoriky, která je namířena především proti početné muslimské menšině. V jednom ze svých lednových projevů dokonce označila muslimy za okupanty Francie.

 

Právě se děje

Další zprávy