Soud v Illinois vyloučil Trumpa z republikánských primárek

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 2. 2024 9:34
Soudkyně z Illinois rozhodla o vyloučení amerického exprezidenta Donalda Trumpa z republikánských primárek v tomto státě. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AP, podle které je verdikt pozastavený do pátku, aby soud umožnil odvolání. K podobnému rozhodnutí dříve přistoupily orgány ve státech Colorado a Maine, a to kvůli Trumpově zapojení do útoku na sídlo amerického Kongresu z 6. ledna 2021.
Bývalý americký prezident Donald Trump
Bývalý americký prezident Donald Trump | Foto: Reuters

Nejvyšší soud USA už dříve oznámil, že se bude Trumpovou účastí v primárkách zabývat, podle analytiků zřejmě jeho diskvalifikaci zvrátí. Soudkyně Tracie Porterová v osmatřicetistránkovém rozhodnutí reagovala na žalobu skupiny voličů. Ti argumentovali, že Trump není způsobilý zastávat nejvyšší úřad kvůli tomu, že podněcoval dav k útoku na Kapitol a nesnažil se výtržníky zastavit.

Jde o jednu z desítek podobných žalob podaných s cílem vyřadit Trumpa z volby, která se opírá o málo využívanou pasáž americké ústavy. Podle 14. dodatku totiž nesmí vojenský ani civilní úřad v USA zastávat ten, kdo se dopustil "povstání nebo vzpoury" či takový akt podporovali.

Trump se kvůli rozhodnutí v Coloradu z prosince loňského roku obrátil na nejvyšší soud. Soud s konzervativní většinou na začátku tohoto měsíce naznačil, že exprezidentovu diskvalifikaci zvrátí, píše AP.

Republikánské primárky se v Illinois, spolu s New Yorkem a Kalifornií, budou konat 19. března.

 

Právě se děje

Další zprávy