Slovenský soud uznal Mariana Kotlebu vinným v kauze šeků s nacistickou tematikou

ČTK ČTK
12. 10. 2020 19:39
Soud první instance na Slovensku uznal předsedu opoziční krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotlebu vinným z trestného činu v kauze šeků s možnou extremistickou symbolikou. Verdikt, který soud vynesl po více než sedmihodinové závěrečné řeči Kotleby a po jeho následném posledním slově, není pravomocný.
Foto: ČTK

Verdikt, který soud vynesl po více než sedmihodinové závěrečné řeči Kotleby a po jeho následném posledním slově, není pravomocný. Pokud rozsudek nabude právní moci, Kotleba také přijde o poslanecký mandát.

Kotleba stanul před soudem za to, že v roce 2017 na střední škole v Banské Bystrici třem rodinám veřejně předal finanční dar s využitím symbolických šeků. Každý byl na částku 1488 eur (40 300 Kč). Čísla 14 a 88 jsou podle vyšetřovatelů známá a používaná v extremistické symbolice. Dar byl předán v den spojovaný s výročím válečného slovenského státu. Tehdejší Slovenská republika, ke které se Kotleba hlásí, byla spjata s nacistickým Německem.

Zmíněné číslo 14 podle slovenské prokuratury odkazuje na počet slov anglické věty pravicového teroristy Davida Lanea, která v překladu zní: "Musíme zajistit existenci našich lidí a budoucnost bílých dětí." Osmička má zastupovat osmé písmeno abecedy, kterým je H, a 88, tedy HH, je považováno za zkrácený tvar nacistického pozdravu Heil Hitler.

Obhajoba i sám Kotleba spojování částky na šecích s extrémistickou symbolikou popřeli, samotnou sumu na šecích přirovnávali spíše k náhodě. Kotleba tvrdil, že obžaloba je vykonstruována, vyšetřovatel v případu účelově rozdělil sumu 1488 eur na dvě číslice 14 a 88 a nezohlednil označení měny. Ve své závěrečné řeči tvrdil, že suma 1488 eur je běžná a poukazoval na různé smlouvy, které stát a další úřady uzavřely s dodavateli právě na tuto částku.

Soudkyně nakonec posoudila obžalobu podle přísnějšího ustanovení trestního zákona, než navrhovala prokuratura. Na tuto možnost soud upozornil Kotlebu již v úvodu procesu letos v lednu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy