Soud očistil Strausse-Kahna, kuplířství se nedopustil

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 6. 2015 14:50
Exšéf MMF čelil podezření, že věděl, že sexuální večírky, které organizovali jeho známí, byly sjednávány s pasáky a prostitutkami.
Foto: Reuters

Lille - Bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn byl zproštěn obžaloby v případu údajného kuplířství.

Z toho byl podezřelý kvůli účasti na večírcích s prostitutkami. Osvobozující rozsudek podle agentury AFP vynesl soud ve francouzském Lille.

Soud od února posuzoval hlavně to, zda Strauss-Kahn věděl, že sexuální večírky, které se konaly v letech 2008 až 2011 v severní Francii, v Paříži a ve Washingtonu a které organizovali jeho známí podnikatelé, byly sjednávány s pasáky a prostitutkami.

Samotná prostituce není ve Francii trestná, ale kuplířství ano.

Záliba v bouřlivých večírcích

Strauss-Kahn přiznal, že měl zálibu v podobných bouřlivých večírcích a v sexu s mnoha ženami. Soudu ale tvrdil, že nevěděl, že přítomné byly prostitutky a že byly placeny.

Žádný z předvolaných svědků to nevyvrátil a prokurátor už před vynesením rozsudku připustil, že proti obžalovanému není dost důkazů.

Páteční čtení rozsudku sledoval Strauss-Kahn s klidem. Předsedající soudce Bernard Lemaire ve zdůvodnění rozsudku znovu poukázal na to, že v procesu nešlo o samotné sexuální praktiky. Ani skutečnost, že byl obviněný šéfem MMF, mu nepřitížila. Strauss-Kahn navíc prostitutkám neplatil.

Šestašedesátiletému levicovému politikovi hrozilo až desetileté vězení a pokuta 1,5 milionu eur (41 milionů Kč). V případu bylo společně s někdejším významným francouzským politikem obžalováno z kuplířství dalších 13 lidí. Také oni byli obžaloby zproštěni.

Strauss-Kahn musel před čtyřmi lety opustit vlivný post šéfa MMF a ztratil šanci kandidovat na francouzského prezidenta kvůli jinému obvinění, že v jednom newyorském luxusním hotelu sexuálně napadl pokojskou. V této kauze obě strany po více než ročním vyjednávání dosáhly mimosoudní dohody.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy